Poznaj i chroń LEŚNO

Poznaj i chroń Leśno!

Tym razem zabieramy Cię do Leśna - perły zaborskiej krainy, która bardzo ucierpiała podczas nawałnicy w sierpniu 2017 r. Ślady po niszczycielskim huraganie widoczne są na każdym kroku. Poznawanie wsi proponujemy rozłożyć na dwie wyprawy. Okolice mają bogatą przeszłość, dlatego naszą grę przygotowaliśmy w dwóch wariantach: historycznym i geologicznym. Dzięki zabawie poznasz historię drewnianego kościoła z XVII wieku, dowiesz się skąd na okolicznych wzgórzach wzięły się kurhany i kręgi kamienne oraz dlaczego Leśno od pradziejów było atrakcyjnym miejscem dla osadnictwa. Poznasz historię tragicznych wydarzeń, do jakich doszło pod koniec II wojny światowej na wybudowaniach wsi, a także dowiesz się jaki los spotkał majątek ziemski rodziny Sikorskich. Obie trasy w większości prowadzą po dnie rozległego prajeziora leśnieńskiego. Czy to możliwe? Poznaj przeszłość Leśna. Ruszaj na trasy geologiczną i historyczną! Zaspokój swoją ciekawość! Poznaj i chroń Leśno!

Poznaj i chroń LEŚNO wariant geologiczny
Wariant ten wymaga odszukania w terenie dwunastu punktów o numerach od L01 do L12.
Długość trasy: 13 km
Czas przejścia: 3-4 h
Start i meta na parkingu leśnym przy Kręgach Kamiennych - punkt L01.
Tutaj znajdziesz lokalizację parkingu.
Tutaj pobierz mapę i kartę gry z opisem punktów.

Poznaj i chroń LEŚNO wariant historyczny
Wariant ten wymaga odszukania w terenie ośmiu punktów o numerach od L13 do L20.
Długość trasy: 10 km
Czas przejścia: 3 h
Start i meta na parkingu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnie - punkt L13.
Tutaj znajdziesz lokalizację parkingu.
Tutaj pobierz mapę i kartę gry z opisem punktów.

Zasady
Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta gry jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie.

Miejsca gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Co dalej?
Obie trasy można pokonać na kilka podejść. Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie w skali 1:10 000 zaznaczyliśmy punkty kontrolne. Dla wariantu geologicznego od L01 do L12, a dla historycznego od L13 do L20. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest przy drzewach, tablicach, słupie energetycznym lub triangulacyjnym. Bądź uważny!

Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako L01, L02, L03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie L01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz cyfry 123 do swojej karty z opisem punktów).

 

Oznaczenie punktu w terenie


Na wydrukowanej karcie gry znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. „tablica”, „słup energetyczny” lub „słup triangulacyjny”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się na tablicy edukacyjnej, przy słupie linii energetycznej lub na punkcie triangulacyjnym oznaczonym na mapie itd.).

W przypadku problemów ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu - zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz (najlepiej z oznaczeniem rezerwowym czyli żółtą kropką lub innym charakterystycznym obiektem np. tablica) i wyślij jako załącznik wraz z kartą gry. Spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne. Warto zadbać o prowiant i odpowiedni zapas napoju. Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.

Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty - prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Leśno nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapraszamy!