Aktualności

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Schrony dla pszczół. grafika
2014-04-07

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Schrony dla pszczół.

Już najwyższa pora, by wykonać i wystawić w ogrodzie schrony dla dzikich pszczół. Stworzenie miejsc do zakładania gniazd tym pożytecznym zapylaczom jest bardzo łatwe i każdy może wykonać je domowym sposobem.
Nowy rezerwat przyrody na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego grafika
2014-04-02

Nowy rezerwat przyrody na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Na mocy Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 25 lutego 2014 r. na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego powstał nowy rezerwat przyrody "Kruszynek".
Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Gatunki inwazyjne przystępują do ataku. grafika
2014-03-31

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Gatunki inwazyjne przystępują do ataku.

Pierwsze ciepłe dni i wiosenny deszcz sprawiły, że do życia zaczyna budzić się świat roślin. Szczególnie w lasach możemy podziwiać barwnie kwitnące geofity: niebieskie przylaszczki, białe i żółte zawilce i fioletowo-różowe miodunki.
Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Budki lęgowe dla ptaków. grafika
2014-03-17

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Budki lęgowe dla ptaków.

Ptaki należą do najskuteczniejszych sojuszników ogrodnika w walce ze szkodnikami roślin. Jeżeli chcemy, aby w naszym ogrodzie ptaki założyły gniazdo, najlepiej jest zawiesić odpowiednio zbudowane budki lęgowe.
Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Wiosenne porządki w ogrodzie. grafika
2014-03-12

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Wiosenne porządki w ogrodzie.

Słoneczne i coraz cieplejsze dni skłaniają nas do wychodzenia z domu i zabrania się za porządki w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialny ogrodnik podchodzi do ogrodowych działań ze zrozumieniem praw przyrody.
Monitoring zimujących ptaków wodnych w ZPK grafika
2014-01-27

Monitoring zimujących ptaków wodnych w ZPK

17 i 24 stycznia 2014 r. pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego dokonali oceny liczebności zimujących ptaków wodnych. Szczególną uwagę zwrócono na zimujące łabędzie krzykliwe będące celem ochrony obszaru Natura 2000 „Wielki Sandr Brdy”, który w znacz
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - wyniki etapu parkowego grafika
2014-01-16

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - wyniki etapu parkowego

W dniu 16 stycznia 2014 roku w Zaborskim Parku Krajobrazowym odbył się etap parkowy ogólnopolskiego konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji przystąpiły cztery gimnazja: z Brus, Konarzyn, Nowej Cerkwi i nr 3 z Chojnic.
Ferie z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym grafika
2014-01-10

Ferie z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym

Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza przedszkola, szkoły oraz świetlice do korzystania z oferty edukacyjnej przygotowanej na ferie zimowe.
Wystawa fotografii podwodnej w Chojnicach grafika
2013-01-04

Wystawa fotografii podwodnej w Chojnicach

 Od 3 stycznia do końca grudnia 2013 r. w budynku Wszechnicy Chojnickiej można oglądać wystawę fotografii podwodnej pt. "Zaborski świat podwodny", zorganizowaną z okazji Roku Jezior Pomorza, ogłoszonego w 2013 r. przez Sejmik Województwa Pomorski

Wesołych Świąt grafika
2012-12-19

Wesołych Świąt

Świąteczne życzenia dla wszystkich współpracujących z nami na co dzień i od święta oraz internautów odwiedzających naszą stronę...
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - wyniki etapu gminnego grafika
2012-12-19

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - wyniki etapu gminnego

W dniu 17 grudnia w Zaborskim Parku Krajobrazowym odbył się etap gminny ogólnopolskiego konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji stanęło osiem drużyn z gminy i miasta Chojnice.
Tropami zwierząt w Swornegaciach grafika
2012-12-19

Tropami zwierząt w Swornegaciach

Śnieżna zima jest najciekawszą porą dla tropicieli śladów zwierząt. Większość ssaków i ptaków poruszając się po ziemi pozostawia na śniegu liczne tropy oraz ślady, będące zapisem ich całodobowej aktywności.
Wystawa "Chronione krajobrazy Pomorza" grafika
2012-12-19

Wystawa "Chronione krajobrazy Pomorza"

Od 19 grudnia w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach można obejrzeć wystawę pt. „Chronione krajobrazy Pomorza”.
Konkurs ,,Poznajemy Zaborski Park Krajobrazowy” grafika
2012-12-10

Konkurs ,,Poznajemy Zaborski Park Krajobrazowy”

Zaborski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza uczniów klas IV–VI szkół podstawowych z gmin: Chojnice, Brusy, Konarzyny, Lipnica oraz gminy miejskiej Chojnice do wzięcia udziału w nowym konkursie pn. ,,Poznajemy Zaborski Park Krajobrazowy”.
Konserwacja i promocja pomników przyrody na terenie ZPK grafika
2012-12-07

Konserwacja i promocja pomników przyrody na terenie ZPK

Na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego istnieją 81 pomniki przyrody, z czego 64 to drzewa lub grupy drzew, 3 to głazy narzutowe, 4 to źródliska, a 10 to stanowiska cennych gatunków porostów i roślin, takich jak: zimoziół północny, pełnik europejski i
Poradnik jak tworzyć ogrody przyjazne naturze i krajobrazom grafika
2012-11-23

Poradnik jak tworzyć ogrody przyjazne naturze i krajobrazom

Długie jesienno-zimowe wieczory to dobry czas na planowanie przyszłorocznych prac w naszych ogrodach. Zachęcamy do tworzenia tradycyjnych ogrodów przyjaznych naturze i krajobrazom.