Aktualności

2014-08-14

Zaproś pszczoły do swojego ogrodu!

8 sierpnia w Zaborskim Parku Krajobrazowym obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół. Goście naszego stoiska dowiedzieli się jak zachęcić pszczoły do odwiedzenia naszych ogrodów, jakie rośliny sadzić, by dostarczyć im pożywienia oraz co zrobić, by w naszym ogrodzie założyły gniazdo.

2014-08-06

Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza na Wielki Dzień Pszczół

W piątek 8 sierpnia 2014 r. w godz. 9-14 zapraszamy do Charzyków na Wielki Dzień Pszczoły. Akcja jest nawiązaniem do ogólnopolskich obchodów, których celem jest informowanie opinii publicznej o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o zagrożeniu ich wyginięciem. Celem Wielkiego Dnia Pszczół jest też zaangażowanie społeczności lokalnych w działania służące pszczołowatym i zapoznanie z najważniejszymi pięcioma Zasadami Przyjaciół Pszczół, które warto stosować w codziennym życiu.
2014-06-25

IV Rajd Ekoturystyczny

W sobotę 7 czerwca 2014 r. na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego odbył się IV Rajd Ekoturystyczny, organizowany w tym roku pod hasłem 90-lecia Lasów Państwowych.

 

2014-06-24

Warsztaty dendrologiczne w ZPK

W dniu 11 czerwca w Zaborskim Parku Krajobrazowym odbyły się warsztaty dendrologiczne poświęcone ocenie stanu zdrowotnego i zasadom pielęgnacji drzew, które poprowadził arborysta pan Jerzy Stolarczyk.

2014-06-24

Zajęcia dla laureatów konkursu „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”

W dniach 9-13 czerwca 2014 r. laureaci konkursu „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę” brali udział w zajęciach terenowych.


2014-06-03

Zapraszamy na wykład pt. "Co każdy o drzewach wiedzieć powinien?"

Zaborski Park Krajobrazowy i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zapraszają na wykład pt. "Co każdy o drzewach wiedzieć powinien?", który poprowadzi arborysta pan Jerzy Stolarczyk.
2014-05-30

Akcja "Zamień nawłocie na malwy przy płocie"

Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”.
2014-05-28

Festyn z okazji Dnia Ziemi w Tucholi

W dniu 24 maja br. w Tucholi odbyły się XII uroczyste obchody Dnia Ziemi, które w tym roku przebiegały pod hasłem „Zmieniaj nawyki - nie klimat”.
2014-04-30

Warsztaty z inwentaryzacji włochatki i innych sów leśnych na terenie ZPK

23 i 24 kwietnia na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego odbyły się czwarte już warsztaty z inwentaryzacji włochatki i innych sów leśnych.
2014-04-22

Rozstrzygnięcie konkursu ,,Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”

W dniu 14 kwietnia br. w siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego komisja konkursowa oceniła 8 dokumentacji – „kronik”, które wpłynęły na konkurs przyrodniczy pod hasłem „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”.
2014-04-14

Wiosenne sprzątanie brzegów jezior i rzek

Drugi weekend kwietnia w Zaborskim Parku Krajobrazowym minął pod hasłem sprzątania brzegów jezior i rzek. Akcja była nawiązaniem do obchodów Światowego Dnia Ziemi, będącego częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.
2014-04-07

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Schrony dla pszczół.

Już najwyższa pora, by wykonać i wystawić w ogrodzie schrony dla dzikich pszczół. Stworzenie miejsc do zakładania gniazd tym pożytecznym zapylaczom jest bardzo łatwe i każdy może wykonać je domowym sposobem.
2014-04-02

Nowy rezerwat przyrody na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Na mocy Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 25 lutego 2014 r. na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego powstał nowy rezerwat przyrody "Kruszynek".
2014-03-31

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Gatunki inwazyjne przystępują do ataku.

Pierwsze ciepłe dni i wiosenny deszcz sprawiły, że do życia zaczyna budzić się świat roślin. Szczególnie w lasach możemy podziwiać barwnie kwitnące geofity: niebieskie przylaszczki, białe i żółte zawilce i fioletowo-różowe miodunki.
2014-03-17

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Budki lęgowe dla ptaków.

Ptaki należą do najskuteczniejszych sojuszników ogrodnika w walce ze szkodnikami roślin. Jeżeli chcemy, aby w naszym ogrodzie ptaki założyły gniazdo, najlepiej jest zawiesić odpowiednio zbudowane budki lęgowe.
2014-03-12

Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika. Wiosenne porządki w ogrodzie.

Słoneczne i coraz cieplejsze dni skłaniają nas do wychodzenia z domu i zabrania się za porządki w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że odpowiedzialny ogrodnik podchodzi do ogrodowych działań ze zrozumieniem praw przyrody.