Poznaj i chroń WOLNOŚĆ

Grafika Poznaj i chroń WOLNOŚĆ

Poznaj i chroń Wolność!

Dzięki naszej trasie poznasz najbardziej urozmaicone przyrodniczo i krajobrazowo zakątki Lasu Wolność w okolicy Charzyków. Odkryjesz tajemnice grodzisk wczesnośredniowiecznych, ślady po przebiegającej w dwudziestoleciu międzywojennym granicy państwowej oraz odwiedzisz ruiny nieistniejącej osady. Wejdziesz na najwyższe wzniesienie okolicy – Wzgórze Wolność, liczące 206,1 m n.p.m. Gwarantujemy, że nie spodziewasz się takich widoków. Daleko od cywilizacji i głównych szlaków turystycznych. Trasa liczy około 14 km, a jej przejście w całości nie powinno przekroczyć 4 godzin. Zrób sobie dzień wolnego. Poznaj i chroń Wolność!

Zasady

Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie.

Tutaj pobierz mapę i kartę z opisem punktów.

Tutaj pobierz Przyrodnicze zadania specjalne.

Miejsca, gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Długość trasy: około 14 km

Czas przejścia: około 4 h

Co dalej?

Całą trasę można pokonać na kilka podejść, warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie W01, który znajduje się przy siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach ul. Turystyczna 10. W odległości do 500 metrów od punktu W01 znajdują się dwa ogólnodostępne parkingi, gdzie można pozostawić samochód. Parkingi zlokalizowane są w sąsiedztwie ronda Róży Wiatrów.

Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak np. Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie topograficznej zaznaczyliśmy 14 punktów od W01 do W14. Należy dotrzeć do każdego z nich. Część punktów zlokalizowana jest przy drogach lub ścieżkach, niektóre ukryte są w lesie. Bądź uważny!

Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako W01, W02, W03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia, nadaliśmy im losową numerację.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) trzycyfrowe hasło (np. na punkcie W01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz cyfry 123 do swojej karty z opisem punktów).

 

Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. „szczyt wzgórza”, „kopiec graniczy”, „skraj lasu”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się na szczycie wzgórza zaznaczonym na mapie, na kopcu granicznym lub na skraju lasu itd.).

Karta z opisem punktów

W przypadku kłopotu ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca, w którym się znajdujesz i wyślij jako załącznik wraz z kartą, spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne, a także długie spodnie. Wato zadbać o prowiant i odpowiedni zapas wody. Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają nagrody.

Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na Facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Wolność, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Trasa gry prowadzi przez drogę wojewódzką nr 212 Chojnice-Bytów. Zachowaj ostrożność!

Zapraszamy!