Poznaj i chroń CHOCINA

Poznaj i chroń Chocinę! 

Trasa prowadzi wokół malowniczej Chociny, niewielkiej rzeki w okolicy turystycznej wsi Swornegacie i osady Kokoszka. Chocina znana jest licznej grupie kajakarzy, zwłaszcza na odcinku z Chocińskiego Młyna do Kokoszki. Teraz przyszedł czas na poznanie tej części doliny z perspektywy piechura. Urzekną Was przepiękne meandry, zaskakujące nieoczekiwanymi zmianami nurtu, a także urocza mozaika lasów sosnowych, łąk i pól uprawnych. Równie piękne są widoki na ujście rzeki do jeziora Karsińskiego. Warto zabrać lornetkę, aby z bezpiecznej odległości móc oglądać ptaki żerujące na bagnach w ujściu Chociny. Trasa liczy około 9 km, a jej przejście w całości nie powinno przekroczyć 3 godzin. Pozwól Chocinie zakręcić Ci w głowie! Poznaj i chroń Chocinę!

Zasady

Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie.

Dodatkowo przygotowaliśmy Przyrodnicze zadania specjalne. Na odwrocie karty punktu w terenie znajduje się kod QR, który przekierowuje do łamigłówki. Kartę zadań można także pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą w teren. Za jej prawidłowe rozwiązanie można zdobyć dodatkowe nagrody.

Tutaj pobierz mapę i kartę z opisem punktów.

Tutaj pobierz Przyrodnicze zadania specjalne.

Miejsca gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Długość trasy: około 9 km

Czas przejścia: około 3 h

Co dalej?

Całą trasę można pokonać na kilka podejść. Warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie CH01, który znajduje się przy leśniczówce Kokoszka, gdzie bezpiecznie można zaparkować samochód. Z centrum Swornegaci do leśniczówki Kokoszka można dotrzeć gruntową drogą (ul. Polna), kierując się w stronę osady Kokoszka. Drogą tą prowadzi żółty szlak pieszy im. Józefa Bruskiego oraz rowerowy Greenway Naszyjnik Północy.
Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takich jak: Locus Map czy Endomondo. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie w skali 1:10 000 zaznaczyliśmy 14 punktów od CH01 do CH14. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest przy drogach, ścieżkach, małych mostach i słupach energetycznych. Bądź uważny!
Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako CH01, CH02, CH03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia, nadaliśmy im losową numerację.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie CH01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz 123 do swojej karty z opisem punktów).

Oznakowanie punktu w terenie 

Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. “czatownia”, „most”, „słup energetyczny”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się w czatowni, na moście lub przy słupie linii energetycznej oznaczonej na mapie itd.).


Karta z opisem punktów

W przypadku kłopotu ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz i wyślij jako załącznik wraz z kartą, spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne, a także długie spodnie. Wato zadbać o prowiant i odpowiedni zapas wody.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają nagrody: najnowszy folder Poznaj i chroń Zaborski Park Krajobrazowy oraz mapę turystyczną ZPK w skali 1:50 000.
Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Chocinę, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapraszamy!