Poznaj i chroń CHOCINA

Poznaj i chroń Chocinę! 

Nasza druga trasa prowadzi wokół malowniczej Chociny, niewielkiej rzeki w okolicy turystycznej wsi Swornegacie i osady Kokoszka. Chocina znana jest licznej grupie kajakarzy, zwłaszcza na odcinku z Chocińskiego Młyna do Kokoszki. Teraz przyszedł czas na poznanie tej części doliny z perspektywy piechura. Urzekną Was przepiękne meandry, zaskakujące nieoczekiwanymi zmianami nurtu, a także urocza mozaika lasów sosnowych, łąk i pól uprawnych. Równie piękne są widoki na ujście rzeki do jeziora Karsińskiego. Warto zabrać lornetkę, aby z bezpiecznej odległości móc oglądać ptaki żerujące na bagnach w ujściu Chociny. Trasa liczy około 9 km, a jej przejście w całości nie powinno przekroczyć 3 godzin. Pozwól Chocinie zakręcić Ci w głowie! Poznaj i chroń Chocinę!

Zasady

Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie.

Dodatkowo przygotowaliśmy Przyrodnicze zadania specjalne. Na odwrocie karty punktu w terenie znajduje się kod QR, który przekierowuje do łamigłówki. Kartę zadań można także pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą w teren. Za jej prawidłowe rozwiązanie można zdobyć dodatkowe nagrody.

Tutaj pobierz mapę i kartę z opisem punktów.

Tutaj pobierz Przyrodnicze zadania specjalne.

Miejsca gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Długość trasy: około 9 km

Czas przejścia: około 3 h

Co dalej?

Całą trasę można pokonać na kilka podejść. Warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie CH01, który znajduje się przy leśniczówce Kokoszka, gdzie bezpiecznie można zaparkować samochód. Z centrum Swornegaci do leśniczówki Kokoszka można dotrzeć gruntową drogą (ul. Polna), kierując się w stronę osady Kokoszka. Drogą tą prowadzi żółty szlak pieszy im. Józefa Bruskiego oraz rowerowy Greenway Naszyjnik Północy.
Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takich jak: Locus Map czy Endomondo. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie w skali 1:10 000 zaznaczyliśmy 14 punktów od CH01 do CH14. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest przy drogach, ścieżkach, małych mostach i słupach energetycznych. Bądź uważny!
Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako CH01, CH02, CH03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia, nadaliśmy im losową numerację.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie CH01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz 123 do swojej karty z opisem punktów).

Oznakowanie punktu w terenie Oznakowanie punktu w terenie

Oznakowanie punktu w terenie

W terenie dodatkowo obok punktów (białej kartki formatu A5) znajduje się żółta kropka. Jest to oznaczenie dodatkowe na wypadek zniszczenia kartki.

Na wydrukowanej karcie znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. “czatownia”, „most”, „słup energetyczny”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się w czatowni, na moście lub przy słupie linii energetycznej oznaczonej na mapie itd.).


Karta z opisem punktów

W przypadku kłopotu ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz (najlepiej z oznaczeniem rezerwowym czyli żółtą kropką) i wyślij jako załącznik wraz z kartą, spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne, a także długie spodnie. Wato zadbać o prowiant i odpowiedni zapas wody.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają nagrody: najnowszy folder Poznaj i chroń Zaborski Park Krajobrazowy oraz mapę turystyczną ZPK w skali 1:50 000.
Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Chocinę, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapraszamy!