Poznaj i chroń CZERNICA

Poznaj i chroń Czernicę! 

Kolejna trasa prowadzi przez tereny leśne wokół Czernicy, niewielkiej wsi położonej w sąsiedztwie jezior Dybrzk i Kosobudno oraz szlaku kajakowego Brdy. W centralnej części wsi znajduje się młyn wodny, wybudowany w 1903 r. na niewielkiej rzece – Czernickim Rowie. Nad Jeziorem Kosobudno od 1960 r. działa Akademicki Ośrodek Szkoleniowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Dzięki grze zobaczysz jak wyglądają powierzchnie leśne, zniszczone podczas nawałnicy w sierpniu 2017 r. Trasa liczy około 10 km, a jej przejście nie powinno Ci zająć więcej niż 3 godziny. Daj się zaczarować w Czernicy! Poznaj i chroń Czernicę!

Zasady
Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności w punkcie odnalezionym na trasie.

Tutaj pobierz mapę i kartę z opisem punktów.

Tutaj pobierz Przyrodnicze zadania specjalne.

Miejsca, gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Długość trasy: około 10 km

Czas przejścia: około 3 h

Co dalej?

Całą trasę można pokonać na kilka podejść. Warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie CZ01, który znajduje się przy parkingu leśnym przed wsią, położonym przy drodze powiatowej między Czernicą a Męcikałem.

Tutaj znajdziesz lokalizację parkingu.

Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak np. Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie w skali 1:11 000 zaznaczyliśmy 14 punktów od CZ01 do CZ14. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest przy drzewach, tablicach, słupie energetycznym lub triangulacyjnym. Bądź uważny!

Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako CZ01, CZ02, CZ03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie CZ01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz cyfry 123 do swojej karty z opisem punktów).

Oznakowanie punktu w terenie Oznakowanie punktu w terenie

Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie gry znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. „tablica”, „słup energetyczny”, „słup triangulacyjny”, „świerk nad rzeką”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się na tablicy edukacyjnej, przy słupie linii energetycznej lub na punkcie triangulacyjnym oznaczonym na mapie itd.).

W przypadku problemów ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz i wyślij jako załącznik wraz z kartą, spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne. Warto zadbać o prowiant i odpowiedni zapas napoju.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.

Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Czernicę, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapraszamy!

Grafika 1: Poznaj i chroń CZERNICA