Poznaj i chroń WITOCZNO

Poznaj i chroń Witoczno!

Nasza kolejna trasa prowadzi wokół jeziora Witoczno koło Swornegaci. Witoczno jest jeziorem wyjątkowym, stanowi swoisty węzeł hydrologiczny Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Swój bieg kończy tutaj rzeka Zbrzyca, która łączy swoje wody z przepływającą przez jezioro Brdą. Witoczno jest zbiornikiem o powierzchni 101,2 ha i średniej głębokości 4,3 m. Stanowi jedno z ważniejszych zimowisk ptaków wędrownych na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jest ono schronieniem głównie gatunków wodno-błotnych, a szczególnie krzyżówki, łabędzia niemego i krzykliwego. Na wyprawę warto zabrać lornetkę, aby z bezpiecznej odległości móc oglądać ptaki odpoczywające na tafli jeziora. Obserwacje ptaków nad Witocznem uzależnione są od ich aktywności sezonowej i dobowej. Dzięki grze dowiesz się co oznacza termin „dystans ucieczki” i dlaczego używamy go w kontekście ochrony ptaków. Trasa liczy około 8 km, a jej przejście nie powinno zająć Wam więcej niż 2 godziny. Daj się uwieść ptakom nad jeziorem Witoczno! Poznaj i chroń Witoczno!

Zasady
Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie.

Dodatkowo przygotowaliśmy Przyrodnicze zadania specjalne. Na karcie punktu w terenie znajduje się kod QR, który przekierowuje do łamigłówki. Kartę zadań można także pobrać, wydrukować i zabrać ze sobą w teren. Za jej prawidłowe rozwiązanie można zdobyć dodatkowe nagrody.

Tutaj pobierz mapę i kartę z opisem punktów.

Tutaj pobierz Przyrodnicze zadania specjalne.

Miejsca, gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Długość trasy: około 8 km

Czas przejścia: około 2 h

Co dalej?

Całą trasę można pokonać na kilka podejść. Warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie W01, który znajduje się przy Kozim Moście w Swornegaciach. Na parkingu w sąsiedztwie kościoła można zostawić samochód. Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak np. Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie topograficznej zaznaczyliśmy 10 punktów od W01 do W10. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest przy mostach, pomostach, drzewach i słupach energetycznych. Bądź uważny!

Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako W01, W02, W03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie W01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, które przepisujesz do swojej karty z opisem punktów).


Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. „Kozi Most”, „tablica”, „słup energetyczny”, „drzewo”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się przy Kozim Moście w centrum Swornegaci, na tablicy lub przy słupie linii energetycznej oznaczonej na mapie itd.).

W przypadku kłopotu ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz i wyślij jako załącznik wraz z kartą, spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne. Warto zadbać o prowiant i odpowiedni zapas napoju. Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.

Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Witoczno, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapraszamy!