Poznaj i chroń ŚLUZA

Poznaj i chroń Śluzę!

Śluza tu, Śluza tam. Nazwa ta na historycznych mapach dolnego odcinka rzeki Zbrzycy przewija się kilkukrotnie. Współcześnie zostało tylko jezioro Śluza oraz „śluzieński most”. Wśród mozaiki lasów i łąk na Małych Zaniach znajdowała się leśniczówka Śluza, która obecnie nieistnieje. Nad jeziorem zlokalizowana była osada leśna Śluza. Kolejna osada o tej samej nazwie znajdowała się nad Zbrzycą, na jej lewym brzegu. W Śluzie istniało w przeszłości kilka bindug, które służyły do gromadzenia drewna przeznaczonego do spławu rzeką. Dzięki naszej grze terenowej dotrzesz do niektórych miejsc, gdzie w przeszłości żyli i pracowali ludzie. Nie czekaj dłużej. Poznaj i chroń Śluzę!

Zasady

Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta gry jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie. W celu zaliczenia gry należy odszukać w terenie dwanaście punktów o numerach od Ś01 do Ś12.

Tutaj znajdziesz lokalizację parkingu.

Tutaj pobierz mapę i kartę gry z opisem punktów.

Miejsca gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10
- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Długość trasy: około 12 km

Czas przejścia: około 4 h

Start i meta na parkingu leśnym przy moście „śluzieńskim” nad rzeką Zbrzycą - punkt Ś01.

Co dalej?

Trasę można pokonać na kilka podejść. Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie zaznaczyliśmy dwanaście punktów kontrolnych. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest na tablicach lub drzewach. Bądź uważny!

Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako Ś01, Ś02, Ś03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie Ś01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz cyfry 123 do swojej karty z opisem punktów).


Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie gry znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. „tablica”, „słup energetyczny” itp., który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się na tablicy lub przy słupie linii energetycznej oznaczonej na mapie itd.).

W przypadku problemów ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz (najlepiej z charakterystycznym obiektem np. tablica) i wyślij jako załącznik wraz z kartą gry. Spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne. Warto zadbać o prowiant i odpowiedni zapas napoju.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.

Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!
Gra terenowa Poznaj i chroń Śluzę, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Poznaj i chroń Śluzę!

Zapraszamy!