Poznaj i chroń ROLBIK

Poznaj i chroń Rolbik!

Tym razem zabieramy Was do Rolbika nad Zbrzycą. Trasa gry prowadzi z daleka od hałaśliwych dróg i kurortów turystycznych. Wyprawa gwarantuje odpoczynek w ciszy, wśród niesamowitej mozaiki lasów, łąk i pól uprawnych. Okolicę Rolbika i Widna wyróżniają przepiękne krajobrazy związane z dolinami rzeki Zbrzycy i Jeziora Milachowskiego oraz rzeki Kulawy z jeziorem Szeczonek. Daj się wyciągnąć do Rolbika. Poznaj i chroń Rolbik!

Zasady

Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta gry jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie. W celu zaliczenia gry należy odszukać w terenie czternaście punktów o numerach od R01 do R14.

Tutaj znajdziesz lokalizację parkingu.

Tutaj pobierz mapę i kartę gry z opisem punktów.

Miejsca gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10
- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Długość trasy: około 12 km

Czas przejścia: około 4 h

Start i meta przy sklepie GS-u w Rolbiku - punkt R01.

Co dalej?

Trasę można pokonać na kilka podejść. Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie zaznaczyliśmy czternaście punktów kontrolnych. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest na tablicach lub drzewach. Bądź uważny!

Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako R01, R02, R03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie R01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz cyfry 123 do swojej karty z opisem punktów).

Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie gry znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. „tablica”, „słup energetyczny” itp., który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się na tablicy lub przy słupie linii energetycznej oznaczonej na mapie itd.).

W przypadku problemów ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz (najlepiej z charakterystycznym obiektem) i wyślij jako załącznik wraz z kartą gry. Spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.
W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne. Warto zadbać o prowiant i odpowiedni zapas napoju.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.
Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!
Gra terenowa Poznaj i chroń Rolbik, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Poznaj i chroń Rolbik!

Zapraszamy!