Poznaj i chroń CHARZYKOWY

Poznaj i chroń Charzykowy! 

Charzykowy to kolebka żeglarstwa śródlądowego, dlatego naszą zabawę zaczynamy w porcie żeglarskim nad brzegiem Jeziora Charzykowskiego. To największe i najbardziej znane jezioro na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jednak Charzykowy to nie tylko Jezioro Charzykowskie i żeglarstwo. Dzięki naszej kolejnej grze terenowej poznasz okolice wsi, w tym lasy w sąsiedztwie jeziora Wegner, kompleks łąk w dolinie Jarcewskiej Strugi i Stary Młyn. Trasa liczy około 8 km, a jej przejście w całości nie powinno przekroczyć 2,5 godziny. Poznaj uroki otoczenia Jeziora Charzykowskiego! Poznaj i chroń Charzykowy!

Zasady

Przed wyruszeniem w trasę wydrukuj ze strony zaborskipark.pl lub pobierz z wyznaczonych miejsc mapę oraz kartę z opisem punktów, do których musisz dotrzeć. Karta jest niezbędna do potwierdzenia Twojej/Waszej obecności na punkcie odnalezionym na trasie.

Tutaj pobierz mapę i kartę z opisem punktów.

Miejsca gdzie bezpłatnie można otrzymać mapę i kartę:

- Brusy Jaglie – Chata Kaszubska Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
- Charzykowy – siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego – ul. Turystyczna 10
- Charzykowy – Punkt Informacji Turystycznej – ul. Jeziorna 54
- Chojnice – Biuro Promocji Regionu Chojnickiego – Stary Rynek 4
- Swornegacie – Wiejski Dom Kultury – ul. Mestwina 10

Długość trasy: około 8 km

Czas przejścia: około 2,5 h

Co dalej?

Całą trasę można pokonać na kilka podejść. Warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie CH01, który znajduje się na wieży widokowej LKS w porcie żeglarskim. W sąsiedztwie klubów żeglarskich i portu znajduje się bezpłatny i ogólnodostępny parking.
Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie w skali 1:10 000 zaznaczyliśmy 8 punktów od CH01 do CH8. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest na drzewach rosnących w sąsiedztwie dróg leśnych, na przepuście, tablicy "Pomnik przyrody" i słupie energetycznym. Bądź uważny!
Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako CH01, CH02, CH03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia, nadaliśmy im losową numerację.

Po odnalezieniu punktu w terenie przepisujesz z oznaczania punktu (kartka formatu A5 z naszym logo) do karty z opisem punktów (wydrukowałeś/aś ją razem z mapą) hasło (np. na punkcie CH01 jest kartka, a na niej HASŁO: 123, przepisujesz 123 do swojej karty z opisem punktów).

Oznakowanie punktu w terenie 

Oznakowanie punktu w terenie

Na wydrukowanej karcie znajduje się dodatkowy słowny opis punktów, dla ułatwienia odszukania lokalizacji (np. “wieża widokowa LKS”, „Skrzyżowanie. Brzoza”, „Słup energetyczny”, który informuje Cię, że nasze oznaczenie znajduje się na wieży widokowej LKS w porcie żeglarskim, na brzozie rosnącej przy skrzyżowaniu dróg leśnych lub na słupie linii energetycznej oznaczonej na mapie itd.).


Karta z opisem punktów

W przypadku kłopotu ze znalezieniem punktu lub dewastacji punktu – zrób zdjęcie z miejsca w którym się znajdujesz i wyślij jako załącznik wraz z kartą, spróbujemy zweryfikować Twoje położenie i zdecydujemy czy zaliczamy Twoją/Waszą lokalizację.

W przypadku dewastacji punktu postaramy się go naprawić w 48h. Prosimy o taką informację, abyśmy mogli jak najszybciej zareagować. Kontakt: zpk@pomorskieparki.pl lub 727 66 00 68.

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje gps czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się!

Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne, a także długie spodnie. Wato zadbać o prowiant i odpowiedni zapas wody.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.
Podziel się swoją opinią, prześlij zdjęcia (nie wklejamy zdjęć ukazujących punkty – prosimy nie psuć zabawy innym, takie zdjęcia będą automatycznie kasowane) na naszą grupę na facebooku kliknij tutaj.

Uwaga!

Gra terenowa Poznaj i chroń Charzykowy, nie jest imprezą sportową, ani żadną inną imprezą zorganizowaną. Nie zapewniamy opieki medycznej, a także posiłków na trasie. Wychodząc w teren, robisz to na własną odpowiedzialność, znając swoje możliwości nawigacyjne i kondycyjne.

Udział w zabawie jest bezpłatny i ma na celu propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz zdrowego trybu życia. Punkty zostały rozmieszczone tak, aby przybliżyć ciekawe miejsca, jednocześnie daleko od popularnych szlaków spacerowych, tak aby unikać kontaktu z innymi osobami.

Zapraszamy!