Jezioro Długie

Dwie zielone żaby siedzące na okrągłych pływających po powierzchni wody liściach grzybieni białych.
Skrzek, czyli jaja płazów. Mają postać galaretowatych przezroczystych kuleczek pływających wśród liści rdestnicy pływającej.
Fotografia torfowców. Mszaków, które na szczycie łodyżki mają okółkowo ułożone listki.
Białe kwiaty bagna zwyczajnego zebrane w na szczycie łodygi w kulisty kwiatostan. Liście wąskie, ciemnozielone, lśniące.

Nazwa: Jezioro Długie

Rodzaj: wodny

Rok powołania: 2025

Akt powołania: Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2025 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Jezioro Długie”

Powierzchnia: 12,79 ha

Otulina: 22,24 ha

Cel ochrony: Zachowanie jeziora oligotroficznego wraz z charakterystyczną roślinnością oraz cennymi gatunkami roślin i zwierząt.

Opis: Jezioro Długie położone jest w zlewni leśnej o charakterze borowym. Przy południowym brzegu jeziora, w miejscu dawnej jego zatoki, rozwinęło się torfowisko przejściowe, które obecnie w większości porastają brzozy. Miejscami zatorfiony jest również zachodni brzeg jeziora, rozwija się tu inicjalna roślinność torfowiskowa w formie pła mszarnego. W pozostałych rejonach dominuje niski szuwar turzycowy budowany przez turzycę nitkowatą Carex lasiocarpa i rzadziej turzycę dzióbkowatą Carex rostrata. Sporadycznie w południowej części jeziora rośnie oczeret jeziorny Schoenoplectus lacustris, nie tworząc własnego zbiorowiska. Wzdłuż wschodniego brzegu gdzieniegdzie rośnie ponikło błotne Eleocharis palustris. Większą część dna zbiornika, również w strefie przybrzeżnej, pokrywa osad organiczny. Jedynie miejscami wzdłuż wschodniego brzegu występuje podłoże mineralne, w głównej mierze przykryte warstwą grubego detrytusu. Istotną rolę w strukturze roślinności wodnej jeziora odgrywają rośliny o liściach pływających. Wzdłuż niemal całej linii brzegowej jeziora rozwinął się wąski pas tworzony przez grzybienie białe Nymphaea alba oraz grążela żółtego Nuphar lutea. W rozproszeniu trafiają się również osobniki rdestnicy pływającej Potamogeton natans. Roślinność podwodna reprezentowana jest głównie przez skupiska situ drobnego Juncus bulbosus, porośniętego przez epifityczne glony nitkowate. Agregacje situ występują do ok. 0,5 m głębokości. Przy zachodnim brzegu jeziora, do głębokości 0,3-0,5 m, trafiają się podwodne mchy z rodzaju Sphagnum.