Zaproszenie na wycieczki

Data: 14-02-2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika zapraszamy do udziału w wycieczkach, których szczegółowy plan prezentujemy poniżej:

sobota 18 lutego 2017 r.

godz. 9:00-14:00

Miejsce spotkania: Krzeszna PKP (gm. Stężyca)
Temat: Ziemia Pirsna - wędrówka wgłąb epok
Prowadzący: Artur Zagozdon
Trasa: Krzeszna - Pierszczewko - grodzisko Zamkowisko - kurhanowisko w Uniradzach - Gołubie
Trasa ok. 12 km, ok. 5 godzin

Udamy się do wnętrza pętli jezior raduńsko-ostrzyckich, nazywanej Kółkiem Raduńskim, która pełniła funkcję swoistej fosy od czasów prahistorycznych. Przez ponad dwa tysiąclecia chowano tu na olbrzymim obszarze zmarłych, których szczątki obsypywano kopcami – kurhanami. W średniowieczu zaś przez pewien czas było to centrum terytorium, zwanego Terra Pirsna, którego ośrodek lokuje się w miejscu, gdzie dziś stoi grodzisko Zamkowisko. Pod koniec wędrówki ognisko w leśniczówce Uniradze – warto mieć coś do upieczenia na ognisku.

sobota 18 lutego 2017 r.

godz. 10:00-15:30

Miejsce spotkania: Laska (gm. Brusy), sklep
Temat: Tropem zaborskiej przyrody
Prowadzący: Grażyna Jaszewska
Trasa: Laska - Jez. Zmarłe - Jez. Śluza - Jez. Parszczenica Modziel - Jez. Księże - Laska (ognisko).
Trasa ok. 14 km, ok. 5 godzin

Przyrodniczy spacer zaczniemy od 400-letniego Dębu Łokietka, a stamtąd udamy się na wędrówkę nad jeziora lobeliowe. Następnie udamy się wzdłuż rzeki Zbrzycy, przemierzając kolejne jeziora znajdujące się na jej szlaku: Śluzę, Parszczenicę, Długie, Księże i Laskę. Prawdziwą atrakcją wycieczki będzie unikalny świat ptaków zimujących na tych akwenach. W tym czasie jest to miejsce jednej z największych koncentracji łabędzia krzykliwego w regionie. Gatunek ten na zimowiska w naszym kraju, przylatuje głównie z Rosji i Skandynawii.  Uczestników rajdu zachęca się do zabrania lornetek. Istnieje również możliwość wypożyczenie lornetki od przewodnika, co należy zgłosić przed rozpoczęciem wspólnej wędrówki w miejscu startu (ilość ograniczona). Na zakończenie rajdu w miejscowości Laska planowane jest ognisko, na którym będzie możliwość upieczenia własnych kiełbasek.

niedziela 19 lutego 2017 r.

godz. 12:00-15:00

Miejsce spotkania: przystanek PKP Wieżyca (gm. Stężyca)
Prowadzący: Piotr Kowalewski
Temat: O leśniczym, co 45 jeńców uratował
Trasa: Wieżyca PKP - Bukowa Góra - Koszowatka (punkt widokowy) - Ostrzyce - Kolano (dawny obóz YMCA)- Koszałkowo (Piekło)
Trasa ok. 8 km, ok. 3 godzin.

Spacer ma przede wszystkim przybliżyć postać Józefa Króla, który w czasie wojny ukrywał jeńców wojennych z pobliskiego obozu w lasach Wzgórz Ostrzyckich. Udamy się do położonej wśród lasów Kolańskiej Huty, a następnie na widokową górę nad Koszowatką, skąd zobaczymy północnę ramię Jeziora Ostrzyckiego. W drodze powrotnej ponownie wdrapiemy się na Bukową Górę, by zobaczyć, co zostało z dawnego obozu jenieckiego w Kolanie.

W przypadku pytań dotyczących wycieczki "Tropem zaborskiej przyrody" prosimy o kontakt pod numerem telefonu 727 660 065 w godzinach od 7.30 do 15.30.