Masowe wymieranie pszczół jest zjawiskiem, które może zachwiać nie tylko ekosystemami naturalnymi, ale również przyczynić się do poważnych strat gospodarczych. To właśnie pszczołowatym i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Pszczoły odwiedzając kwiaty w poszukiwaniu nektaru i pyłku, którymi się żywią, jednocześnie zapylają rośliny co umożliwia powstanie owocu. Jeśli więc chcemy cieszyć się obfitymi plonami jabłek, truskawek, czereśni, pomidorów, ogórków i wielu innych warzyw i owoców - zaprośmy owady do naszego ogrodu!
8 sierpnia w Zaborskim Parku Krajobrazowym obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół. Goście naszego stoiska dowiedzieli się m.in. jak zachęcić pszczoły do odwiedzenia naszych ogrodów, jakie rośliny sadzić, by dostarczyć im pożywienia oraz co zrobić, by w naszym ogrodzie założyły gniazdo. Każdy uczestnik akcji otrzymał również sadzonkę rośliny miododajnej i zapoznał się pięcioma zasadami przyjaciół pszczół:
1. Nie wypalam traw i liści
2. Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych
3. Pozostawiam miejsca półdzikie
4. Używam nawozów naturalnych
5. Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych
Wielki Dzień Pszczół stał się również okazją do promowania tradycyjnych ogrodów przyjaznych naturze i krajobrazom oraz akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, która popularyzuje problematykę inwazyjnych gatunków roślin. Gatunki te są niestety nadal hodowane w ogrodach, a przyczyniają się do spadku różnorodności gatunkowej, również pszczół. Zachęcamy mieszkańców gmin Brusy i Chojnice do udziału w akcji. Każdy kto usunie ze swojego ogrodu gatunek inwazyjny, otrzyma w zamian wybraną przez siebie sadzonkę byliny lub drzewka owocowego rodem z ogrodów tradycyjnych.