Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • Zaborski Park Krajobrazowy
    Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Pomóżmy ptakom przetrwać zimę
Kto z karmnika ziarno wyjada?
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Inwazyjne gatunki obce to jedno z największych zagrożeń dla rodzimej przyrody, a ich pojawienie się w środowisku jest niemal zawsze związane z działalnością człowieka. Najgroźniejsze gatunki spotykane w naszej najbliższej okolicy, to na ogół rośliny hodowane w ogrodach, które poprzez nasiona, korzenie i kłącza wydostają się poza jego granice i zaczynają spontaniczną inwazję. Gatunki inwazyjne mają również bezpośredni negatywny wpływ na hodowane przez nas rośliny, zmniejszając różnorodność owadów zapylających przyczyniają się do spadku plonów. Często działają również hamująco na wzrost roślin użytkowych.

Kluczem do walki z gatunkami inwazyjnymi jest ich poznanie i świadomość, że ich obecność w ogrodzie przynosi szkody. Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza do przyłączenia się do akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, która ma na celu ograniczenie hodowli i rozprzestrzeniania gatunków inwazyjnych oraz popularyzację ogrodów tradycyjnych przyjaznych przyrodzie.

Zadaniem uczestnika akcji jest usunięcie z terenu swojego ogrodu gatunku inwazyjnego, za co otrzyma on wybrane przez siebie sadzonki bylin lub drzew owocowych.

Regulamin akcji
Gatunki inwazyjne w ogrodach
Lista gatunków alternatywnych - zamienników