Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: zpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną.

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Zaborski Park Krajobrazowy
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Wiosną tego roku pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego odnowili oznakowanie szlaku rowerowego im. Anny Łajming. Zmieniono nieznacznie przebieg szlaku, który wydłużono o dodatkowe 10 km. Teraz szlak liczy 52 km i zaczyna się na przystanku Kaszubskiej Marszruty w Wielkich Chełmach. Prowadzi przez Warszyn, Kaszubę, Sominy, Przymuszewo, Wysoką Zaborską oraz Leśno do Brus. Na trasie można zwiedzić cmentarzysko wielokulturowe z kręgami kamiennymi i kurhanami w Leśnie. Trasę polecamy na całodzienne wycieczki rowerowe. Szlak prowadzi po mało uczęszczanych drogach szutrowych i asfaltowych.

Patronką szlaku jest Anna Łajming, kaszubska pisarka urodzona w Przymuszewie koło Brus. Jako młoda dziewczyna była sekretarką Stanisława Sikorskiego z Wielkich Chełmów, pierwszego starosty chojnickiego w odradzającej się Rzeczpospolitej. Została nagrodzona w 1974 r. Medalem Stolema przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Szlak prowadzi przez zaborskie wsie i przysiółki z czasów jej dzieciństwa i młodości, które opisuje w swoich opowiadaniach.

Przed wyprawą szlakiem rowerowym Anny Łajming warto przeczytać przewodnik wydany przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe z Brus. Przypominamy, że to Zaborskie Towarzystwo Naukowe było inicjatorem utworzenia szlaku w 2004 roku!

Tutaj można pobrać przewodnik.

Tutaj można pobrać ślad szlaku w formacie gpx.

Uwaga! Dla wszystkich, którzy udostępnią tą informację mamy najnowszy folder "Poznaj i chroń Zaborski Park Krajobrazowy", którego wersję drukowaną można otrzymać bezpłatnie w siedzibie ZPK w Charzykowach. Tym, którzy wybiorą się na szlak i dadzą temu wyraz na Facebooku, dorzucamy najnowszą mapę w skali 1:50 000.

Zapraszamy!