Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: zpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną.

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Zaborski Park Krajobrazowy
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Po raz kolejny zapraszamy do udziału w akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, która polega na walce z inwazyjnymi gatunkami roślin uprawianymi w ogrodach.

Każdy mieszkaniec miasta i gminy Chojnice, miasta i gminy Brusy oraz gminy Konarzyny, który posiada na terenie swojej działki gatunek inwazyjny i zechce go usunąć, może zyskać sadzonki wybranych przez siebie roślin ozdobnych. Wystarczy skontaktować się z nami za pomocą poczty elektronicznej zpk@pomorskieparki.pl lub telefonicznie (52 396 09 64, 727 660 065).

Akcja trwa od 1 lipca do 30 września 2021 r. lub do wyczerpania funduszy na sadzonki.

Najgroźniejsze gatunki inwazyjne spotykane w naszej najbliższej okolicy, to na ogół rośliny uprawiane w ogrodach. Po "ucieczce"  do siedlisk naturalnych wyrządzają niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym, zmniejszając różnorodność gatunkową. Powodują także poważne straty ekonomiczne i są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Publikacja opisująca gatunki inwazyjne, sposoby ich zwalczania oraz gatunki alternatywne, którymi możemy je zastąpić dostępna jest w zakładce Dobra praktyka ogrodnika-przyrodnika.

Regulamin akcji

Poniżej prezentujemy gatunki inwazyjne najczęściej spotykane w ogrodach:

Nagrody w konkursie finansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.