Zamień nawłocie na malwy przy płocie

Data: 30-06-2022

Po raz kolejny zapraszamy do udziału w akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, w ramach której walczymy z inwazyjnymi gatunkami roślin występującymi w ogrodach.

Każdy mieszkaniec miasta i gminy Chojnice, miasta i gminy Brusy oraz gminy Konarzyny, który posiada na terenie swojej działki gatunek inwazyjny i zechce go usunąć, może zyskać sadzonki wybranych przez siebie roślin ozdobnych. Wystarczy skontaktować się z nami za pomocą poczty elektronicznej zpk@pomorskieparki.pl lub telefonicznie (52 396 09 64, 727 660 065).

Akcja trwa od 1 lipca do 30 września 2022 r. lub do wyczerpania funduszy na sadzonki.

Najniebezpieczniejsze gatunki inwazyjne spotykane w naszej najbliższej okolicy, to często rośliny uprawiane w ogrodach. Niestety, często wydostają się spod kontroli i zaczynają spontaniczną, niczym nieskrępowaną inwazję siedlisk naturalnych. Dziko występujące rośliny inwazyjne przynoszą niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym, zmniejszając różnorodność gatunkową. Powodują także poważne straty ekonomiczne niszcząc infrastrukturę i ograniczając usługi ekosystemowe. Są także zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Publikacja opisująca gatunki inwazyjne, sposoby ich zwalczania oraz gatunki alternatywne, którymi możemy je zastąpić dostępna jest na naszej stronie internetowej w zakładce Edukacja - Publikacje: Zamień nawłocie na malwy przy płocie.

Regulamin akcji

Poniżej prezentujemy gatunki inwazyjne najczęściej spotykane w ogrodach:

Nagrody w konkursie finansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.