Zaborskie Dożynki Gminne w Brusach

Data: 10-09-2012
Zaborskie Dożynki Gminne w Brusach grafika
Stoisko ZPK podczas Zaborskich Dożynek Gminnych w Brusach grafika
Układanka gdzie można znaleźć zwierzęta w ogrodzie przyjaznym przyrodzie grafika
Jolanta Garus i Monika Ostrowska odbierają nagrodę - bon na zakup sadzonek roślin i sprzętu ogrodniczego grafika
Losowanie budek lęgowych dla ptaków grafika
Zwycięzcy konkursów przyrodniczych z nagrodami grafika

W niedzielę 9 września 2012 r. w Brusach odbyły się Zaborskie Dożynki Gminne. Coroczne święto plonów było okazją do podsumowania konkursów na najładniejszą wieś i posesję na terenie miasta i gminy Brusy w 2012 r.


Zaborski Park Krajobrazowy przygotował stoisko edukacyjne, na którym promowano praktyczne rozwiązania służące utrzymaniu tradycyjnych ogrodów przyjaznych naturze i krajobrazom. Dla uczestników festynu przygotowano konkursy przyrodnicze z nagrodami. Karmniki i budki lęgowe dla ptaków wylosowali uczestnicy konkursów: Kamila Zblewska, Andrzej Haupt, Czesław Gierszewski, Paweł Szulc i Patryk Krzoska.


W tym roku, w związku z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Pomorskiego "Rokiem Krajobrazów Pomorza", Zaborski Park Krajobrazowy włączył się w organizowany corocznie konkurs "Piękna Wieś". Przyznano specjalne nagrody dla właścicieli tradycyjnych ogrodów: Pani Jolanty Garus z Brus - Wybudowania i Pani Moniki Ostrowskiej ze Skoszewa. 

Oba nagrodzone ogrody harmonijnie wpisywały się w otaczający krajobraz oraz nawiązywały do otaczających ekosystemów i tradycji miejsca. W ogrodach zastosowano wielopiętrowe nasadzenia z rodzimymi gatunkami drzew, krzewów i roślin zielnych. Zakup nagród w postaci sadzonek roślin i sprzętu ogrodniczego dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.