Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: zpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną.

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Zaborski Park Krajobrazowy
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

W upalną sobotę 19 czerwca 2021 r. odbyła się X edycja Rajdu Ekoturystycznego.

Była to edycja jubileuszowa, stojąca pod znakiem powrotów. Po roku przerwy, spowodowanej pandemią, nasz rajd z przytupem wrócił na mapę obowiązkowych imprez plenerowych w regionie. Po siedmiu latach wróciliśmy też do gościnnego Widna. Tym razem w troszeczkę odmienionej formule, ponieważ nie było wspólnego finału przy ognisku. Tegoroczne hasło „Pszczoły wracają do lasu” idealnie wpisało się w klimat rajdu, dla którego od 2011 r. jednym z głównych celów jest edukacja przyrodniczo-leśna oraz popularyzacja walorów krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych Borów Tucholskich. Właśnie to bór bartny stanowił w przeszłości podstawową jednostkę organizacyjną dawnego bartnictwa, obejmującą zwykle kilkadziesiąt drzew z barciami.

Rajd współorganizowaliśmy z czterema borowiackimi nadleśnictwami z trzech Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: w Gdańsku – Nadleśnictwo Lipusz, w Szczecinku – Nadleśnictwo Osusznica, w Toruniu – Nadleśnictwo Rytel i Nadleśnictwo Przymuszewo. Wspólnie przygotowaliśmy sześć tras. Trzy piesze ze startem i metą w Lasce, Śluzie i Rolbiku oraz trzy rowerowe, dla których bazą były Osusznica, Rytel i Trawice na terenie Nadleśnictwa Lipusz. Rajd współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! Dziękujemy autorom zdjęć za ich udostępnienie, a wszystkim uczestnikom i współorganizatorom za stworzenie dobrej atmosfery.

Do zobaczenia za rok! Darzbór!