Wystawa fotografii ptaków - 20 lat w krainie puchacza

Data: 05-08-2010
Wystawa fotografii ptaków - 20 lat w krainie puchacza grafika

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej "20 lat w krainie puchacza", które odbędzie się w piątek 6 sierpnia 2010 r. w Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach.

Wystawa prezentowana była wcześniej w Muzeum Historyczno-Etnograficznych w Chojnicach i Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Wystawa w Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach prezentowana będzie do 10 września.

Wystawa związana jest z hasłem obchodów 20-lecia ZPK. Prezentuje fotografie 24. gatunków ptaków charakterystycznych dla obszaru Zaborskiego Parku Krajobrazowego, ze szczególnym uwzględnieniem puchacza, który jest symbolem Parku.

Ptaki żyjące w lasach i nad jeziorami Zaborskiego Parku Krajobrazowego poddawane są presji turystycznej, która może być czynnikiem ograniczającym możliwość rozwoju lokalnych populacji, szczególnie w okresie przypadającym na miesiące wakacyjne, kiedy większość ptaków wyprowadza lęgi. Obecność ludzi zwykle wpływa negatywnie na ptaki, jednak siła tego wpływu zależy od zachowania ludzi. Mamy nadzieję, że organizacja wystawy przyczyni się do popularyzowania wiedzy o biologii i ochronie ptaków i doprowadzi do zachowania najcenniejszych zakątków pomorskiej przyrody.

Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały wybrane w wyniku konkursu fotograficznego organizowanego przez Zaborski Park Krajobrazowy w 2010 r.

Autorami zdjęć jest dziesięciu pasjonatów fotografii przyrodniczej: Cezary Korkosz, Mariusz Pomaski, Bogusław Kotlarz, Ewa Szałek, Tomasz Schada Borzyszkowski, Piotr Rydzkowski, Jerzy Grzesiak, Łukasz Ziewacz, Marek Sławski i Marcin Dyduch.

Podpisy pod zdjęciami zostały przetłumaczone na język kaszubski przez uczniów Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach pod opieką Felicji Baska-Borzyszkowskiej.

Serdecznie zapraszamy!