Wśród moczarów, bagien i trzęsawisk – spacer mokradłowy

Data: 23-01-2023
Wśród moczarów, bagien i trzęsawisk – spacer mokradłowy grafika
Wśród moczarów, bagien i trzęsawisk – spacer mokradłowy grafika

Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza na spacer mokradłowy.

Data: 04.02.2023 r.

Temat: Wśród moczarów, bagien i trzęsawisk.

Miejsce rozpoczęcia i zakończenia: parking przy plaży w miejscowości Małe Swornegacie

Czas trwania: 10:00 – 13:00

Trasa: Małe Swornegacie – Dolina Brdy – Jezioro Małe Głuche – Małe Swornegacie

Długość trasy: ok. 9 km

Opis trasy i poruszane tematy: Mokradła od wieków postrzegane były dwojako. Z jednej strony zapewniały ludziom wodę i pożywienie, umożliwiły rozwój rolnictwa i chroniły przed wrogami. Z drugiej strony jawiły się w świadomości człowieka jako miejsca tajemnicze, niebezpieczne, pełne zjaw, błędnych ogników i mglistych oparów. Dziś wiemy, że mokradła odgrywają niebagatelną i nie do zastąpienia rolę. Działają jak filtry oczyszczające wodę powierzchniową z nawozów sztucznych i pestycydów. Ich obecność zapobiega zarówno pustynnieniu jak i powodziom. Są także globalnymi regulatorami klimatu i pomagają zmniejszyć skutki efektu cieplarnianego. Te trudnodostępne miejsca to też ogromna skarbnica różnorodności biologicznej.
Zapraszamy do udziału w spacerze, na którym spotkamy się z mokradłami w różnych odsłonach: olsami ze stagnującą u podnóży drzew wodą, zabagnionymi trzęsawiskami w dolinie rzeki, torfowiskami chłonącymi wodę jak przysłowiowa gąbka oraz starorzeczami – świadkami silnie meandrującej niegdyś Brdy.

Prowadzący: Justyna Rymon Lipińska

Ilość uczestników spaceru jest ograniczona i o udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie (52 396 09 64) od poniedziałku do piątku w godz. 07:30-15:30.