Wiosenne sprzątanie brzegów jezior i rzek

Data: 14-04-2014
W Charzykowach zebrano pełen konterer śmieci. grafika
Ochotnicy z OPS Charzykowy jak zwykle licznie stawili się w sobotnie przedpołudnie. grafika
Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wiechowie Człuchowskim z wychowawcą Arturem Wojciechowskim. grafika
Kajakarze z Szansy z opiekunem Przemysławem Bieskiem w Zatoce Wolność znaleźli lodówkę. grafika
Na Chocinie śmieci zbierano z brzegu i z wykorzystaniem kajaków grafika
Do akcji przyłączyli się również wędkarze. grafika
Marek Stępień ze Stowarzyszenia "Charzy" - inicjator akcji sprzątania Chociny. grafika
Śmieci zebrane z Jeziora Karsińskiego i rzeki Chociny. grafika
Przy sprzątaniu Chociny niezbędna była współpraca kajakarzy i piechurów. grafika

Drugi weekend kwietnia w Zaborskim Parku Krajobrazowym minął pod hasłem sprzątania brzegów jezior i rzek. Akcja była nawiązaniem do obchodów Światowego Dnia Ziemi, będącego częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu "Zmieniaj nawyki - nie klimat".


W piątek (11.04) i sobotę (12.04.2014 r.) blisko sto osób wzięło udział w corocznej akcji sprzątania brzegów Jeziora Charzykowskiego. Przeszło trzydziestokilometrowy brzeg jeziora został podzielony na kilka odcinków, które sprzątane były z brzegu i od strony wody. Od mostu zwodzonego w Małych Swornegaciach do ujścia Brdy do Jeziora Charzykowskiego śmieci zbierali leśnicy z Przymuszewa, myśliwi ze Swornegaci oraz pracownicy RZGW. Zachodni brzeg jeziora sprzątali żeglarze z LKS i ChKŻ, rybacy z Gospodarstwa Rybackiego w Charzykowach, myśliwi z Klosnowa i pracownicy ZPK. Zatokę Wolność sprzątali chojniccy woprowcy i kajakarze z sekcji "Szansa". Ci ostatni byli znalazcami najbardziej oryginalnego śmiecia - lodówki, która pływała w jeziorze!

 

Charz_14_1.JPG

Strażacy z OSP Charzykowy na parkingu przy ChKŻ, gdzie gromadzone były śmieci zebrane z Jeziora Charzykowskiego. 


W sprzątaniu uczestniczyła, jak co roku, liczna grupa strażaków z OSP Charzykowy. Najbardziej zaśmiecony wschodni brzeg jeziora sprzątali pracownicy Parku Narodowego "Bory Tucholskie", leśnicy z Rytla oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Człuchowskim. 

 

Charz_14_3.JPG

Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wiechowie Człuchowskim z wychowawcą Arturem Wojciechowski sprzątali brzeg Jeziora Charzykowskiego od Bachorza do Funki.


To już kolejny rok, kiedy akcja zainicjowana na Jeziorze Charzykowskim, prowadzona była na innych akwenach. Jezioro Niedźwiedź w Chojniczkach sprzątała grupa czterdziestu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach. W piątek mieszkańcy Swornegaci sprzątali Brdę od Jeziora Karsińskiego do Witoczna, a w sobotę brzeg jeziora Karsińskiego od wsi w kierunku Owinka. Wśród uczestników akcji byli członkowie miejscowego OSP i pracownicy Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach.

W niedzielę 13 kwietnia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia "Charzy..." kolejny raz zebrali mnóstwo śmieci nad rzeką Chociną, tym razem na odcinku od Chocińskiego Młyna do ujścia do Jeziora Karsińskiego.

Charz_14_7.JPG

Marek Stępień ze Stowarzyszenia "Charzy..." - inicjator akcji sprzątania Chociny.


Wszystkie zebrane śmieci trafiły do ZZO w Nowym Dworze dzięki Gminie Chojnice. Organizację akcji kolejny raz wsparł WFOŚiGW w Gdańsku.