Szkolenie z inwentaryzacji włochatki i innych sów leśnych

Data: 23-03-2012
Włochatka fot. E.Drabek grafika
Kontrola budki lęgowej dla włochatki fot. J.Lipińska grafika
Uczestnicy szkolenia przed byłą siedzibą Nadleśnictwa Laska fot. D.Krzoska grafika
Dr Mieczysław Kunz z UMK Toruń fot. G.Jaszewska grafika
Pilni uczestnicy szkolenia fot. D.Krzoska grafika
Puchacz fot. T.Kubicki grafika

W drugiej połowie marca na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego odbyło się szkolenie poświęcone inwentaryzacji włochatki i innych sów leśnych.


Uczestniczyli w nim pracownicy parków krajobrazowych województwa pomorskiego: Trójmiejskiego, Kaszubskiego, Wdzydzkiego, Dolina Słupi i Zaborskiego, a także leśnicy i członkowie OTOP-u. Ornitologiczna część terenowa poprzedzona została wprowadzeniem Tomasza Błaszczyka z Komitetu Ochrony Orłów – Sekcji Ochrony Sów. Następnie cztery zespoły terenowe, wyposażone w odbiorniki GPS, prowadziły nasłuchy nocne na wcześniej wyznaczonych trasach. Pozyskane dane przestrzenne zostały następnie wykorzystane podczas szkolenia, które prowadził Dariusz Wrzosek z Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Mieczysław Kunz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadził warsztaty na temat analiz przestrzennych z wykorzystaniem technologii GIS, a związanych z ochroną miejsc lęgowych sów leśnych. Dodatkowo przeprowadzono kontrole skrzynek lęgowych dla włochatki, które rozwieszono na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego w 2003 r. Organizacja warsztatów możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Gdańska.


Na temat inwentaryzacji włochatki prowadzonej na terenie ZPK w 2011 r. można przeczytać w magazynie użytkowników oprogramowania ESRI - ARCADIA wydanie z czerwca 2011 r.