Święto raka szlachetnego w Charzykowach

Data: 27-07-2015

W sobotę 25 lipca 2015 r. wokół Amfiteatru im. Ottona Weilanda w Charzykowach odbyło się "Święto raka szlachetnego", będące elementem projektu pt. "Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych", dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pomorskie obchody "Świeta raka szlachetnego" nieprzypadkowo odbyły się w Charzykowach. To właśnie w Zaborskim Parku Krajobrazowym w 2007 r. zainicjowany został projekt czynnej ochrony tego ginącego gatunku. Doświadczenia zdobyte w Zaborskim, a później Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, zaowocowały rozszerzeniem projektu na inne parki krajobrazowe Pomorza. W Charzykowach swoje stoiska edukacyjne miały prawie wszystkie parki krajobrazowe zrzeszone w ramach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych: PK Dolina Słupi, Wdzydzki PK, Kaszubski PK, Trójmiejski PK, PK Mierzeja Wiślana i gospodarz - Zaborski Park Krajobrazowy. Obecne też były: Zielona Szkoła w Schodnie i Ośroderk Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, a także Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Były też warsztaty wyplatania raczników i koszy na raki przygotowane przez Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Dzieci podczas warsztatów plastycznych różnymi technikami wykonywały modele raków, którymi symbolicznie "zaraczały" przygotowaną makietę jeziora. Dużym zainteresowaniem cieszyło sie stoisko hodowców raków z firmy Astacus Hodowcy Raków Polskich s.c. Uczestnicy Święta mieli okazję wziąć udział w dwóch zabawach edukacyjnych: "Pomorskie Szlaki Raka Szlachetnego" i grze terenowej "Idzie rak nieborak". Wszyscy uczestnicy zabaw otrzymali drobne "racze" nagrody: kubki, koszulki, torby na zakupy i raki z magnesem. Na zakończenie rozlosowano cenniejsze nagrody rzeczowe: tablety i sprzęt turystyczny.

Święto raka szlachetnego połączone było z Jarmarkiem Ekoturystycznym "Czym Chata Bogata", organizowanym przez Stowarzyszenie "Charzy..." i Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór sp. z. o.o. Relacje z całej imprezy znajdują się na stronach internetowych chojnice.com i chojnice24.pl. Polecamy!

Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Chojnice24
Fot. Marcin Lipiński
Fot. Marcin Lipiński
Fot. Marcin Lipiński
Fot. Marcin Lipiński