Sprzątanie Świata – Polska 2014 - podsumowanie akcji

Data: 08-10-2014

Jak co roku uczniowie z naszego regionu włączyli się do międzynarodowej kampanii ekologicznej ,,Sprzątanie Świata - Polska 2014”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,,Turysto! Szanuj środowisko!”.

W dniu 11 września do akcji przyłączyli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr  1 w Chojnicach, którzy wspólnie z pracownikami Parku posprzątali linię brzegową Jeziora Niedźwiedź oraz brzeg Jeziora Charzykowskiego na odcinku od Bachorza do Funki. 
W sobotę 20 września wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Wierzchowa Człuchowskiego usuwali śmieci z brzegów rzeki Zbrzycy na odcinku od Kaszuby do Laski. Podczas spływu z wody oraz brzegów rzeki udało się zebrać 1 200 litrów odpadów pozostawionych przez turystów.
Do akcji włączyły się również szkoły z Chojnic oraz gminy Chojnice, Brusy i Konarzyny. Sprawne przeprowadzenie akcji ,,Sprzątania Świata” możliwe było dzięki współpracy z urzędami gmin, urzędem miejskim oraz Zakładem Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z o. o..
Zaborski Park Krajobrazowy w tegorocznej akcji ,,Sprzątania Świata” wyróżnił Szkołę Podstawową w Czyczkowach, która wykazała się dużą inicjatywą w podejmowaniu działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego. Nagrodą za zaangażowanie oraz wkład w przygotowanie akcji jest wycieczka krajoznawcza.
Tutaj możesz pobrać sprawozdanie z tegorocznej akcji ,,Sprzątania Świata-Polska 2014” koordynowanej na naszym terenie przez Zaborski Park Krajobrazowy.
Organizacja akcji ,,Sprzątanie Świata” na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego możliwa była dzięki finansowemu  wsparciu WFOŚiGW w Gdańsku.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr  1 w Chojnicach w trakcie sprzątania brzegów Jeziora Niedźwiedź.
Uczestnicy ,,Sprzątania Świata” na ognisku w Funce.
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii na szlaku kajakowym rzeki Zbrzycy.
Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kaszubie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 posprzątali Lasek Miejski w Chojnicach.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kosobudach.
Uczennice z Kosobud nie mają lekko!
Grupa uczniów z Kosobud podczas sprzątania okolicznych lasów.