Sprzątanie Świata 2012

Data: 08-10-2012
Sprzątanie Świata 2012 grafika
Sprzątanie Świata 2012 grafika
Sprzątanie Świata 2012 grafika
Sprzątanie Świata 2012 grafika
Sprzątanie Świata 2012 grafika
Sprzątanie Świata 2012 grafika

We wrześniu uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego regionu włączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie Świata - Polska 2012”, która w tym roku przebiegała pod hasłem ,,Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”. Ogólnopolskim koordynatorem akcji już po raz 19-sty była Fundacja Nasza Ziemia.


sprz_swiata2012__500x227_.jpg


W ramach akcji dostarczono do szkół z terenu miasta i gminy Chojnice oraz miasta i gminy Brusy materiały w postaci worków i rękawic. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz młodzieży szkolnej udało się zebrać około 10.000 litrów odpadów. Podczas ,,Sprzątania Świata” zlikwidowano również kilka ,,dzikich wysypisk śmieci” na których składowane były odpady o dużych gabarytach m.in. armatura łazienkowa i opony. Wywozem zebranych śmieci zajęły się Gminne Zakłady Gospodarki Komunalnej z Brus, Gminy Chojnice i Miasta Chojnice.


Podczas wyjazdów zorganizowanych przez pracowników Zaborskiego Parku Krajobrazowego, sprzątaniem objęto teren wokół Jeziora Niedźwiedziego, drogę z ,,Hubertówki” do Funki, część czarnego Szlaku im. Jana Karnowskiego oraz teren wzdłuż brzegu Jeziora Charzykowskiego z Bachorza do Funki. Dodatkowo w dniu 29 września wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Wierzchowa Człuchowskiego uczestniczyli w sprzątaniu rzeki Zbrzycy na odcinku z Rolbika do Laski.


Za szczególne zaangażowanie w tegorocznej akcji postanowiono wyróżnić uczniów ze Szkoły Podstawowej w Leśnie.


Zorganizowanie akcji ,,Sprzątanie Świata” możliwe było dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Gdańsku, wsparciu samorządów Brus, Miasta i Gminy Chojnice oraz firmy www.kajaki-kaszuby.pl ze Swornegaci.