Sprzątanie Świata 2011

Data: 05-09-2011
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czapiewicach grafika
Gminazjum w Sławęcinie grafika
Uczniowie ze szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach grafika
Uczniowie w ZSKP w Chojnicach po zakończonej akcji w Funce grafika
Sprzątanie brzegów Jeziora Niedźwiedź grafika
Na plaży w Chojniczkach grafika
Uczestnicy akcji "Sprzątanie Świata" z ZSP nr 1 w Chojnicach grafika
Odcinek Zbrzycy od osady Windorp do Kaszuby sprzątali uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Człuchowskim grafika
Na dnie Jeziora Zmarłe grafika
Sprzątanie Jeziora Zmarłe grafika
Nad brzegiem Jeziora Zmarłe grafika
Zebrane śmieci z Jeziora Zmarłe i rzeki Zbrzycy grafika

W połowie września w naszym regionie odbyła się akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2011". Tegoroczne hasło "Lasy to życie - chrońmy je" nawiązywało do obchodów Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.

banner_S__.jpg

W tym roku termin ogólnoświatowej akcji „Clean up the World” przypadał na 16 - 17 - 18 września. Koordynatorem akcji w Polsce już po raz 18-sty była Fundacja Nasza Ziemia. Do szkół na terenie miasta i gminy Brusy, gminy Chojnice oraz miasta Chojnice dostarczyliśmy plakaty otrzymane z Fundacji Nasza Ziemia oraz worki i rękawice foliowe. 


W dniu 14 września w sprzątaniu brzegów jeziora Niedźwiedź oraz okolic Funki brali udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnicach. Następnego dnia w sprzątaniu brzegu Jeziora Charzykowskiego od Bachorza do Funki oraz okolic Charzyków uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Chojnicach. W dwa dni zebrano ok. 5000 l śmieci, które na wysypisko wywiózł Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Chojnicach.


W sobotę 24 września płetwonurkowie z Centrum Nurkowego Tryton oczyszczali ze śmieci dno oraz brzegi jeziora Zmarłe. Tego samego dnia wraz z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Człuchowskim oraz wolontariuszami zebraliśmy śmieci z brzegów rzeki Zbrzycy na odcinku od osady Windorp do Laski. Łącznie zebrano ok. 1000 l śmieci! Współorganizatorami akcji było Nadleśnictwo Przymuszewo oraz firma www.kajaki-kaszuby.pl.


Organizacja akcji "Sprzątanie Świata" na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego możliwa była dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW w Gdańsku.


Do akcji włączyło się szereg szkół z Chojnic, gminy Chojnice i gminy Brusy. Swój udział miały również gminne zakłady komunalne w Brusach i Chojnich oraz urzędy gmin. Tutaj publikujemy szczegółowe informacje przygotowane na podstawie przesłanych sprawozdań.


Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!