Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego

Data: 10-04-2017

Brzegi Jeziora Charzykowskiego zostały posprzątane kolejny raz. W dniach 7 i 8 kwietnia 2017 r. odbyła się już dziewiąta edycja akcji, w której uczestniczyło blisko 100 osób. Wśród nich byli: leśnicy z nadleśnictw Rytel i Przymuszewo, myśliwi, pracownicy parków - narodowego i krajobrazowego, żeglarze z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i LKS Charzykowy, woprowcy, rybacy, pracownicy RZGW, strażacy z OSP Charzykowy, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Człuchowskim i członkowie sekcji kajakowej Szansa działającej przy ChKŻ, a skupiającej dzieci i młodzież niepełnosprawną.

Jezioro Charzykowskie jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro jest najczęściej i najchętniej wykorzystywane dla celów turystycznych i rekreacyjnych. W związku z tym jest ono najbardziej narażone na zaśmiecanie.

W tym roku zebrano najmniej śmieci spośród wszystkich edycji akcji, co oznacza, że wreszcie po latach widać efekty naszej ciężkiej pracy. W pierwszych latach zbieraliśmy aż trzy kontenery śmieci każdego roku, w ubiegłym roku dwa, a w tym tylko jeden! Co znajdujemy nad brzegiem? Ja co roku są to: butelki szklane i pet, puszki aluminiowe, pojemniki po zanęcie wędkarskiej, opony, stare fotele, pampersy, wiadra. W przeszłości była też narta wodna, lodówka i elementy karoserii samochodowej. Czy śmieci jest mniej? Z pewnością zbieramy ich mniej, ale prawdopodobnie pozbieraliśmy śmieci, które latami zalegały nad brzegiem jeziora, a teraz tylko te z ostatniego sezonu turystycznego.

Od początku akcję finansowo wspiera WFOŚiGW oraz Gmina Chojnice. Jednym z inicjatorów akcji w 2009 roku był Tomasz Biesek, trener sekcji kajakowej Szansa, działającej przy ChKŻ: Dlaczego to robię? Kocham to Jezioro! Mieszkam w Charzykowach i spędzam nad nim bardzo dużo czasu na treningach z młodzieżą niepełnosprawną. Korzystając z uroków Jeziora Charzykowskiego jesteśmy jemu po porostu to winni. To spłata naszego długu wdzięczności.

Tegoroczna akcja to nasz wkład w obchody Roku Wisły. Jest to wielkie święto Wisły oraz rzek położonych w jej dorzeczu, w tym także Brdy z jej licznymi dopływami. Ale to nie koniec. W sobotę 22 kwietnia przy współpracy z branżą kajakową ze Swornegaci, miejscowym OSP, Wiejskim Domem Kultury w Swornegaciach i Stowarzyszeniem „Charzy…” organizujemy sprzątanie rzek na terenie Zaborskiego PK: Brdy, Zbrzycy i Chociny. Zapraszamy wszystkich miłośników czystych rzek do współpracy.

Grafika 1: Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego
Grafika 2: Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego
Grafika 3: Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego