Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • Zaborski Park Krajobrazowy
    Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Pomóżmy ptakom przetrwać zimę
Kto z karmnika ziarno wyjada?
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Dzień Krajobrazu już na stałe zagościł w kalendarzach osób i instytucji, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa jak ważną rolę w naszym życiu spełnia otaczający nas krajobraz. Odnajdujemy w nim zarówno walory przyrodnicze, gospodarcze, ale również historyczne i kulturowe. Te ostatnie zapisane są w krajobrazie już od wieków, niczym na kartach książki historycznej.

Z miejscami wydarzeń historycznych mamy styczność na co dzień. Jednak nie zawsze posiadamy tego świadomość lub nasza wiedza nie pozwala nam na swobodne łączenie miejsc ze zdarzeniami z przeszłości. Granica Zaborskiego Parku Krajobrazowego po części wpisuje się w granicę Niemiec i Polski, której linię w dwudziestoleciu międzywojennym wyznaczono na mocy Postanowień Pokoju Wersalskiego.

Tegoroczny Dzień Krajobrazu nawiązuje do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów w Zaborskim Parku Krajobrazowym 20 października odbyła się wycieczka autokarowa „Szlakiem pogranicza”. Tego dnia w rolę przewodnika wcielił się Pan Krzysztof Tyborski - regionalista, współautor książki „Konarzyny. Nadgraniczna twierdza polskości”, wydanej w 2018 r. przez Wydawnictwo Region z Gdyni. Uczestnicy wydarzenia spotkali się w siedzibie Parku, gdzie wysłuchali prelekcji Pana Krzysztofa na temat hierarchii, uprawnień oraz przywilejów Straży Granicznej. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa zdjęć poświęcona sylwetkom strażników granicznych oraz ich rodzinom. Ekspozycja została przygotowana przez prelegenta, który wykorzystał do tego celu materiały z Państwowego Archiwum w Szczecinie.

Po słowie wstępu uczestnicy Dnia Krajobrazu udali się na wycieczkę autokarową „Szlakiem pogranicza”. Na trasie przejazdu przewodnik zwracał uwagę na budynki, które dawniej stanowiły Komisariaty bądź też Placówki Straży Granicznej. W trakcie wyjazdu można było również zobaczyć oryginalne kamienie graniczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego.