Rajd ekoturystyczny

Data: 13-06-2011
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika
Rajd ekoturystyczny grafika

W dniu 10 czerwca na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego odbył się Rajd Ekoturystyczny organizowany z okazji Międzynarodowego Roku Lasów. Dla uczestników rajdu przygotowano dwie trasy piesze i dwie rowerowe:

I TRASA (PIESZA):

Drzewicz (start) – zielonym szlakiem Zaborskim do Laski wzdłuż jezior: Łackie, Płęsno, Gardliczno, Rezerwat Nawionek, Jez. Zmarłe, następnie z Laski niebieskim szlakiem do Widna (długość 15 km).

II TRASA (PIESZA):

Przejście ścieżką przyrodniczą „Dolina Kulawy” (długość 5 km).

III TRASA (ROWEROWA):

Chojnice (start) przejazd czerwonym szlakiem Kaszubskim im. Juliana Rydzkowskiego do Doliny Śmierci, dalej przez Igły, Czartołomie do Klosnowa, z Klosnowa przez Funkę, dalej niebieskim szlakiem rowerowym przez Małe Swornegacie, Chociński Młyn do Swornegaci (droga asfaltowa) dalej niebieskim szlakiem pieszym Zbrzycy, przy Jez. Witoczno, przez most poniżej Jez. Śluza na Zbrzycy, następnie wzdłuż Jez. Czarne do Laski, następnie z Laski niebieskim szlakiem do Widna (długość trasy ok. 42 km).

IV. TRASA (ROWEROWA):

Brusy (start) przejazd zielonym szlakiem Zaborskim przez Zalesie do Kręgów Kamiennych w Leśnie, dalej do Kaszuby, następnie niebieskim szlakiem Zbrzycy przez Rolbik do Widna (długość trasy ok. 23 km).

Łącznie na wszystkich trasach udział wzięło 81 osób; wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki oraz znaczki typu button.

Na trasie rajdu pracownicy ZPK oraz pracownicy Nadleśnictw przybliżyli uczestnikom świat fauny i flory Parku.

Na zakończenie dla uczestników przygotowano gorący posiłek – grochówka i kiełbaska z grilla, również była możliwość posmakowania gorących bułeczek i chleba wypiekanego w czynnym piecu chlebowym w Widnie.

Zaborski Park Krajobrazowy przygotował nagrody dla: najmłodszego uczestnika rajdu, najstarszego uczestnika rajdu oraz dla najbardziej licznej rodziny, która brała udział w rajdzie.

Dużym zainteresowanie wśród uczestników cieszył się konkurs przyrodniczy z wiedzy nt. lasów, który przeprowadził pan leśniczy Tomir Kubicki. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Przymuszewo.

Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy za udział.

Organizatorzy Rajdu:

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Zespołu w Charzykowach Zaborski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Przymuszewo, Nadleśnictwo Rytel, Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Rowerów CYKLISTA.

Patronat medialny: Radio Weekend.

Organizacja rajdu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Nadleśnictwa Przymuszewo, Nadleśnictwa Rytel oraz dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


rajd_znaczek__500x500_.jpg