Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • Zaborski Park Krajobrazowy
    Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna

W dniu 11 stycznia 2018 roku w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach odbył się etap parkowy ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji przystąpiły cztery szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 z Brus, Zespół Szkół Publicznych z Konarzyn, Szkoła Podstawowa z Silna i Szkoła Podstawowa nr 7 z Chojnic.

Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu z zakresu biologii i geografii oraz wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych województwa pomorskiego. Dodatkowo uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Przedstawiciel każdej z drużyn maksymalnie mógł zdobyć 148 punktów.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Silnie w składzie: Sara Lewandowska, Monika Sypniowska, Łukasz Szmagliński, Kinga Lemanczyk. Zespół łącznie zdobył 527 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Barbara Szczęsna.

Drugie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach w składzie: Zofia Malinowska, Amelia Stolp, Maja Hejnicka, Julia Piesik. Zespół łącznie zdobył 519 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Ewa Raith.

Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach, którą reprezentowała drużyna w składzie: Marta Miszewska, Kinga Schramke, Mariusz Różek oraz Dominika Sikorska. Zespół łącznie zdobył 467 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Beata Lubińska.

Na miejscu czwartym uplasował się Zespół Szkół Publicznych w Konarzynach reprezentowany przez drużynę w składzie: Marta Kostrzewska, Aurelia Gierszewska, Ewelina Jankowska oraz Sara Wnuk Lipińska. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Elżbieta Blank.

Indywidualnie najlepszy wynik na etapie parkowym zdobyła Zofia Malinowska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach, która zdobyła 145 punktów na 148 możliwych.

Szkoła Podstawowa z Silna będzie reprezentowała Zaborski Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 23 marca 2018 roku w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”.

Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.