Promowali krajobrazy Pomorza

Data: 24-04-2012
Uczniowie klasy IV SP Charzykowy podczas inscenizacji promującej krajobrazy Pomorza grafika
Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie podczas prezentacji plakatu grafika
Uczestnicy konkursu rozwiązujący test dotyczący krajobrazów Zaborskiego Parku Krajobrazowego grafika
Uczestnicy XVIII Gminnego Konkursu Ekologicznego grafika
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Charzykowach grafika
Zwyciężcynie konkursu - uczennice Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi grafika

W dniu 19 kwietnia 2012 r. w ramach Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Charzykowach odbył się XVIII Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem: ,,Krajobrazy Pomorza. Poznaj piękno krajobrazu Ziemi Zaborskiej”. Temat konkursu jest nawiązaniem do obchodów Roku Krajobrazów Pomorza, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Pomorskiego.


W konkursie udział wzięli uczniowie klas IV-VI ze szkół podstawowych gminy Chojnice (Pawłowo, Kłodawa, Lichnowy, Nowa Cerkiew, Charzykowy, Ostrowite i Swornegacie). Celem konkursu było propagowanie wiedzy przyrodniczej, kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego oraz wskazanie skutecznych sposobów ochrony krajobrazu.


Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Zaborskiego Parku Krajobrazowego, Parku Narodowego "Bory Tucholskie", wykazali się wiedzą na temat zasad gospodarki leśnej, umiejętnością rozpoznawania drzew i krzewów oraz ptaków mieszkających w ogrodach przyjaznych naturze i krajobrazom.


Na konkurs uczniowie przywieźli przygotowany w macierzystych szkołach plakat pt. ”Zachęć koleżanki i kolegów do poznania piękna krajobrazu przyrody w Nadleśnictwie Rytel” i zaprezentowali jego treść w formie 5 minutowej prezentacji.


Pierwsze miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi w składzie: Joanna Witoszka, Natalia Bielasz, Dominika Sajnaj. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Elżbieta Pałaszyńska.

Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Ostrowitym w składzie: Robert Bąk, Paulina Bińczyk, Hubert Ruhnke. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Maria Ziemińska.

Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Kłodawie w składzie: Alicja Kiedrowska, Agnieszka Lepak, Katarzyna Zdebska. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Justyna Krawczykiewicz.


Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.