„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” - etap parkowy

Data: 16-01-2017

W dniu 12 stycznia 2017 roku w Zaborskim Parku Krajobrazowym odbył się etap parkowy ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji przystąpiły cztery gimnazja: z Brus, Konarzyn, Silna i nr 3 z Chojnic.

Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu z zakresu biologii i geografii oraz wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych województwa pomorskiego. Dodatkowo uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Przedstawiciel każdej z drużyn maksymalnie mógł zdobyć 150 punktów.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum w Brusach w składzie: Jarosław Piechowski, Mateusz Sypniewski, Agata Pestka, Dominika Sikorska. Zespół łącznie zdobył 515 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Lubińska.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Silnie w składzie: Sara Lewandowska, Dariusz Rzeźnik, Łukasz Szmagliński, Kinga Lemanczyk. Zespół łącznie zdobył 513 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała pani Barbara Szczęsna.

Trzecie miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 w Chojnicach, które reprezentowała drużyna w składzie: Zofia Malinowska, Mikołaj Józefowski, Wiktoria Gostomczyk, Julia Piesik. Zespół łącznie zdobył 511 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała pani Ewa Raith.

Na miejscu czwartym uplasowało się Gimnazjum w Konarzynach reprezentowane przez drużynę w składzie: Patryk Dorawa, Klaudia Pompała, Olga Stanisławska, Łukasz Orzłowski. Uczniów do konkursu przygotowała pani Elżbieta Blank.

Indywidualnie najlepszy wynik w etapie parkowym zdobyła Zofia Malinowska z Gimnazjum nr 3 w Chojnicach, która zdobyła 143 punkty na 150 możliwych.

Gimnazjum w Brusach będzie reprezentowało Zaborski Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 24 marca 2017 roku w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.

Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
 

Uczestników konkursu przywitał kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego – Mariusz Grzempa.
Uczestnicy konkursu podczas rozwiązywania testu.
Rozwiązywanie testu.
Jedno z zadań testowych sprawdzało umiejętność czytania mapy.
Uczestnicy konkursu podczas rozwiązywania testu.
Rozwiązywanie testu.
Na etapie parkowym spotkało się szesnastu gimnazjalistów z czterech gmin.
Rozpoznawanie chronionych gatunków zwierząt.
Jedną z konkurencji było rozpoznawanie gatunków roślin chronionych.
Rozpoznawanie gatunków roślin pospolitych.
Najlepszy wynik w etapie parkowym zdobyła Zofia Malinowska z Gimnazjum nr 3 w Chojnicach
Reprezentacja Zespołu Szkół Publicznych w Konarzynach z panią Elżbietą Blank.
Reprezentacja Gimnazjum nr 3 w Chojnicach z panią Ewą Raith.
Reprezentacja Gimnazjum w Silnie z panią Barbarą Szczęsną.
Reprezentacja Gimnazjum w Brusach z panią Beatą Lubińską.
Uczestnicy etapu parkowego XVI edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.