Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • Zaborski Park Krajobrazowy
    Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

"O nawałnicy zapomnieć pora, czyli krajobraz okiem seniora" to projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada”.

Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców gminy Chojnice i ma na celu zwróceniu uwagi na potrzebę harmonijnego kształtowania krajobrazu. W tym celu w ramach projektu realizowany jest cykl kilku spotkań, podczas których uczestnicy dowiadują się jak projektować, zakładać i kształtować zieleń w swoim najbliższym otoczeniu.

Jednym z elementów projektu było spokanie z pracownikiem Zaborskiego Parku Krajobrazowego. W czasie zajęć słuchacze zgłębiali swoją wiedzę o ogrodach tradycyjnych. Spotkania były bardzo ożywione i wywołały wiele wspomnień. Wszak ogrody tradycyjne to miejsca, które seniorzy pamiętają ze swojego dzieciństwa i młodości. Wspominane były liczne gatunki z dawnych ogrodów, m.in. malwy, nagietki, cegiełki i stare odmiany drzew owocowych. Zajęcia poświęcone były również pożytecznym zwierzętom, które pomagają ogrodnikom w utrzymaniu ogrodu. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem przyglądali się jak zbudować schron dla dzikich pszczół oraz w jaki sposób zaprosić ptaki do ogrodu. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach dzieląc się swoim doświadczeniem, obserwacjami i wiedzą dotyczącą ogrodnictwa.

W kolejnych etapach projektu uczestnicy spotkali się z architektem krajobrazu oraz odwiedzili Gołubieński Ogród Botaniczny. Przed nimi jeszcze etap projektowania i obsadzania roślinnością wybranego przez nich miejsca w ich wsiach.