Jeziora skarbem zaborskiej przyrody

Data: 07-07-2011
Festyn w Szkole Podstawowej w Kłodawie grafika
Gra planszowa ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody" grafika
Prelekcja ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody" wygłoszona podczas konkursu ,,Świadomy konsument Europy" grafika
Stoisko ZPK podczas festynu ekologicznego ,,Dzień Ziemi w siódemce" grafika
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czapiewicach w trakcie rozwiązywania kart pracy grafika
Wykład w Szkole Podstawowej w Czapiewicach grafika

W roku 2011 Zaborski Park Krajobrazowy ogłosił nową akcję informacyjno-edukacyjną ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody”.


Akcja adresowana jest do dzieci i młodzieży klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z miasta i gminy Chojnice, miasta i gminy Brusy oraz z gminy Lipnica i Konarzyny.

Inauguracją tegorocznej akcji były warsztaty i wykład poprowadzone przez dr Katarzynę Bociąg, pracownika naukowego Katedry Ekologii Roślin Uniwersytetu Gdańskiego. W centrum jej zainteresowań badawczych jest między innymi roślinność jezior lobeliowych i ramienicowych. Zainteresowanych tematyką ekosystemów jeziornych nie brakowało, czego dowodem byli licznie zebrani słuchacze. Na wykład przybyło ok. 120 osób.


Od marca bieżącego roku, pracownicy ZPK odwiedzali poszczególne placówki zainteresowane naszą ofertą. W ramach zajęć uczniowie zapoznają się z ekosystemem jeziora, walorami przyrodniczymi jezior Ziemi Zaborskiej oraz sposobami ich ochrony. Zajęcia prowadzone są w formie wykładu, popartego prezentacją multimedialną. W części praktycznej uczniowie rozwiązują karty pracy, które wymagają od nich umiejętności czytania mapy.

Dotychczas w ramach kampanii odbyło się 99 prelekcji w szkołach. Dodatkowo każda ze szkół, która wzięła udział w akcji została wyposażona w materiały edukacyjne w postaci plakatów ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody”. Łącznie w zajęciach wzięło udział 2.240 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.


Akcja edukacyjno-informacyjna ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody” promowana jest również podczas licznych festynów organizowanych przez placówki oświatowe. Podczas tego typu imprez stoisko ZPK wyposażone jest w baner oraz plakaty na płytach PCV reklamujące kampanię. Najmłodsi uczestnicy festynów chętnie przystępują do gry ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody”, która ,,przenosi” ich w krainę jezior Parku.


Prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej ,,Jeziora skarbem zaborskiej przyrody” możliwe jest dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Gdańsku.