Jak stworzyć dom dla porobnic?

Porobnice to pszczoły samotnice, które zakładają gniazda w ziemi. Spotkać je można w ogrodach, parkach, na śródleśnych polanach i kwietnych łąkach. Zasiedlają strome ściany wąwozów, urwiska, głęboko wykrojone drogi i strome zbocza na miedzach. Spotkać je można także w glinianych ścianach starych budynków i kamiennych podmurówkach spojonych gliną.

Pszczoły z rodzaju porobnica mają ciało krępe, duże i silnie owłosione. Wyglądem przypominają trzmiele. Wiosną w naszych ogrodach spotkać możemy porobnicę włochatkę. Pozostałe gatunki tego rodzaju reprezentują faunę późnowiosenną i letnią.

Porobnica włochatka oblatuje rośliny należące do 25 rodzin, w tym głównie jasnotowatych, bobowatych i różowatych. Jest niezastąpionym zapylaczem roślin ogrodowych! Dzięki długiemu języczkowi odwiedza (i zapyla!) kwiaty niedostępne dla innych gatunków pszczół. W ogrodach zapyla jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, agresty, porzeczki i borówki. Jest pszczołą aktywną w niesprzyjających warunkach pogodowych. Odwiedza rośliny nawet przy pochmurnej i dżdżystej aurze i już w temperaturze 7 stopni.

Porobnice budują gniazda w ziemi drążąc w pionowych skarpach tunele, w których samica zakłada komórki larwalne. Każda taka komórka zaopatrzona jest w mieszaninę pyłku i nektaru, której zapas wystarcza larwie do osiągnięcia wieku dojrzałego. Na zbudowanie i zaprowiantowanie jednej komórki samica potrzebuje około dwóch dni. 

Porobnice, podobnie jak murarki, są wdzięcznymi mieszkankami ogrodu. Są całkowicie bezpieczne, ponieważ jak większość pszczół smotnic, nie są agresywne i nie bronią swojego gniazda.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego prosty sposób przygotowania domu dla tych pożytecznych owadów.

Więcej informacji o owadach zapylających w ogrodzie znaleźć można w naszym poradniku.