Drzewa i krzewy wokół nas - bezpłatne szkolenie w Zaborskim Parku Krajobrazowym

Data: 29-10-2019

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz  Zaborski Park Krajobrazowy serdecznie zapraszają na bezpłatne szkolenie: „Drzewa i krzewy wokół nas”, które odbędzie się 28 listopada 2019 roku o godz. 16:00.

Idąc leśną ścieżką, polną  drogą czy też przemierzając ulice - spotykamy drzewa. Niskie i wysokie, o potężnych lub smukłych pniach, tworzące lasy, aleje i rosnące samotnie, wszystkie są do siebie podobne… a jednak tak różne. To wspaniałe dobro przyrody - jej różnorodność - cieszy nie tylko nasze oczy. Pomaga przede wszystkim istnieć w stabilnej harmonii wszystkim zwierzętom, roślinom i nam - ludziom. W harmonii nie znaczy jednak niezmiennie: pory roku, upływające życie, opadające liście i kwitnące na powrót kwiaty zaznaczają obecność ciągłych zmian. Bez fachowego sprzętu, a nawet bez szerokiej wiedzy każdy z nas może poznać i odróżniać najbardziej popularne drzewa. Uważny wzrok, węch i dotyk są doskonałymi narzędziami, a wiedza, którą postaramy się przybliżyć, pomogą w odkrywaniu tajemnic drzew.

Miejsce szkolenia:
Godz. 16:00  sala w siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, ul. Turystyczna 10, Charzykowy

Adresaci:
Nauczyciele, głównie przyrody i biologii, edukatorzy, nauczyciele nauczania początkowego oraz przedszkoli.

Zajęcia obejmują:

  • prezentację - interaktywny wykład z wykorzystaniem programu multimedialnego;
  • gry i zabawy dydaktyczne, ćwiczenia z materiałem biologicznym, autorskimi pomocami dydaktycznymi

Zagadnienia warsztatów:

  • charakterystyka gatunków drzew i krzewów powszechnie występujące w Polsce;
  • wykorzystanie cech takich jak: kształt i wygląd liści/igieł, kory, owoców, kwiatów, pokrój drzewa itp. jako pomoc do oznaczania gatunku;
  • korzyści płynące z obecności drzew w życiu człowieka - estetyczne, kulturowe, gospodarcze…

Program szkolenia (spotkanie będzie trwało ok. 3 godziny):

  • Powitanie uczestników - krótka informacja o CIEE (ok. 10 minut).
  • Warsztaty rozpoznawania drzew i krzewów -  praktyczny blok warsztatowy z ćwiczeniami poszerzający umiejętność oznaczania rodzimych gatunków drzew za pomocą liści, pokroju drzewa, pędów i pąków wierzchołkowych czy kory (z wykorzystaniem materiału biologicznego, rysunków, prezentacji, programu multimedialnego www.poznajemydrzewaikrzewy.pl) (ok. 2-2,5 godz.)
  • Wymiana doświadczeń - prosimy wszystkich chętnych o przygotowanie ćwiczenia aktywizującego związanego z drzewami.

Prowadzący szkolenie: Kamila Kubic i Jowita Kurach (Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej).

Zapisy RODO 

__________________________________________________________________________________
Prosimy o zapisy na szkolenie (imię i nazwisko, szkoła, nr telefonu kontaktowego) drogą mailową na adres k.kubic@pomorskieparki.pl lub telefoniczną (58 301 80 99). O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszenia. Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu, w przypadku rezygnacji, proszone są o pilny kontakt, w celu zaproszenia na szkolenie osób z listy rezerwowej.

Warsztaty realizujemy dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku