Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • Zaborski Park Krajobrazowy
    Zaborski Park Krajobrazowy

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Rajd ekoturystyczny na Zaborach trwale wpisał się w kalendarz imprez przyrodniczo-leśnych w regionie.

Organizatorami byli Zaborski Park Krajobrazowy oraz nadleśnictwa reprezentujące trzy Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych: w Toruniu - Nadleśnictwo Rytel i Nadleśnictwo Przymuszewo, w Szczecinku - Nadleśnictwo Osusznica i w Gdańsku - Nadleśnictwo Lipusz. W roli współorganizatorów rajdu po raz pierwszy znaleźli się leśnicy w Lipusza, co nas bardzo cieszy. WFOŚiGW w Gdańsku jak co roku współfinansował to przedsięwzięcie.

Rytel, Lipusz, Przymuszewo i Osusznica należą do nadleśnictw najbardziej poszkodowanych od huraganu. Zagospodarowanie powierzchni klęskowych stanowi nie lada wyzwanie. Problemem jest zabezpieczenie odpowiedniej ilości i jakości materiału sadzeniowego. Bory Tucholskie są regionem matecznym sosny, co oznacza, że powierzchnie klęskowe mogą być odnowione sadzonkami z odpowiednim pochodzeniem. O tym oraz innych problemach związanych z przywracaniem lasu na terenach zniszczonych podczas nawałnicy z 2017 r. opowiadali edukatorzy na trzech trasach pieszych i czterech rowerowych. Był też czas na informacje o majątkach Sikorskich, Annie Łajming, granicy państwowej w dwudziestoleciu międzywojennym, historii Gotów i wyjątkowych walorach ornitologicznych Jeziora Somińskiego.

Rajd odbył się w sobotę 15 czerwca 2019 r. przy pięknej pogodzie i w doskonałej atmosferze. W tym roku wszystkie drogi prowadziły do gościnnego Przymuszewa. Kręgi Kamienne w Leśnie, Kaszuba, Parzyn, Klosnowo, Męcikał, Wielkie Chełmy, Rolbik, Mutkowo, Bytówko, Sominy, Zimna Kawa, Dziemiany, Mały Jabłuszek, Trzebuń, Pełk, Dywan, Koźlice i Kruszyn to nazwy tylko niektórych miejsc, gdzie dotarli uczestnicy naszego rajdu. W imprezie wzięło udział przeszło 160 osób. Do zobaczenia za rok na jubileuszowym rajdzie!