Architekci krajobrazu z Chojnic

Data: 14-05-2012
Architekci krajobrazu z Chojnic grafika
Architekci krajobrazu z Chojnic grafika
Architekci krajobrazu z Chojnic grafika
Architekci krajobrazu z Chojnic grafika
Architekci krajobrazu z Chojnic grafika
Architekci krajobrazu z Chojnic grafika

9 maja w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyły się warsztaty pt. Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom, które poprowadziła Pani Elżbieta Kowalik – architekt krajobrazu. Warsztaty zorganizowane zostały przez Zaborski Park Krajobrazowy i Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów Roku Krajobrazów Pomorza, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2012 r.


Uczestnicy warsztatów przekonali się, że tradycyjne ogrody mogą być odpowiedzią na współczesne potrzeby użytkowników i jednocześnie doskonale wpisywać się w lokalny krajobraz, zarówno kulturowy jak i przyrodniczy. Pani Elżbieta Kowalik pokazywała, że warto tworzyć ogrody czerpiąc z bogactwa lokalnej historii i tradycji miejsca, aby zachować tożsamość regionu, w którym mieszkamy. Zachęcała również, by zamiast kopiować wzorce z czasopism i poradników, zainspirować się otaczają nas przyrodą, wykorzystując w naszym ogrodzie gatunki rodzime. Prelegentka prezentowała sposoby komponowania ogrodów naturalnych w taki sposób, by były one częścią ekosystemu. Przekonywała również, że ogród, w którym panuje równowaga ekologiczna, łatwiej radzi sobie w niesprzyjających warunkach klimatycznych, jest tańszy w utrzymaniu oraz jest przestrzenią przyjazną dla jego użytkowników i miejscem życia wielu gatunków zwierząt. W czasie warsztatów zaprezentowano również różne sposoby wabienia dzikich zwierząt do ogrodu. Kolekcja rozmaitych schronień dla pożytecznych owadów, ptaków i ssaków cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała szereg pytań.


W drugiej części warsztatów uczestnicy w praktyce poznali twórczą pracę architekta krajobrazu i sami wykonywali projekt ogrodu przyjaznego jego użytkownikom, przyrodzie i krajobrazom. Za pomocą kolorowego papieru, plasteliny i patyczków wykonywali makietę ogrodu wykorzystując wiedzę zdobytą w czasie zajęć, a następnie w interesujący sposób uzasadniali dobór roślin i ich kompozycję. Prowadząca warsztaty przekonywała jak istotne jest wzięcie odpowiedzialności za krajobraz, który kształtujemy budując domy i tworząc ogrody. Zmieniając przestrzeń, która jest naszą własnością, wpływamy także na jej otoczenie. Tradycyjny krajobraz jest wyrazem tożsamości danego miejsca, a zniszczenie nawet pojedynczego elementu może ją bezpowrotnie zatrzeć.

Tutaj można zobaczyć prezentację z warsztatów.