100-lecie żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego

Data: 28-04-2022

Ważną częścią dziedzictwa historycznego i kulturowego Zaborskiego Parku Krajobrazowego jest żeglarstwo na Jeziorze Charzykowskim. Łukomie, bo tak inaczej nazywane było Jezioro Charzykowskie, jest jednym z ważniejszych akwenów wodnych na Pomorzu. Popularność Charzyków i Jeziora Charzykowskiego zaczęła się wraz z rozwojem żeglarstwa. Tradycje żeglarskie w Charzykowach sięgają początku dwudziestego wieku. W 1919 r. grono zamożnych chojniczan założyło Towarzystwo Przyjaciół Żeglarstwa. W marcu 1922 r. podczas zebrania członków stowarzyszenia powołano oficjalnie Klub Żeglarski Chojnice, a tą datę przyjęto jako początek działalności dzisiejszego Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Charzykowy nazywane są kolebką żeglarstwa śródlądowego w Polsce!

W roku 2022 przypada rocznica stu lat żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego. Z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń. Szczegóły znajdują się na plakacie – kliknij tutaj. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.

Od 14 maja do 30 września 2022 r. w baszcie Kurza Stopa Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach prezentowana będzie ekspozycja pt. „100 lat żeglarstwa chojnicko–charzykowskiego. Nasi mistrzowie”. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowany zostanie bogaty dorobek sportowy klubu.

22 maja w Charzykowach odbędzie się Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego, połączone m.in. z odsłonięciem pomnika Ottona Weilanda, otwarciem wystawy pt. „Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego”, prezentacją filmu o historii żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego oraz koncertem szant.

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach 11 sierpnia br. organizuje w Charzykowach żeglarską grę terenową, a 12 i 13 sierpnia jubileuszowy - XXV Festiwal Piosenki Żeglarskiej.

16 września br. w Zaborskim Parku Krajobrazowym w Charzykowach odbędzie się sympozjum popularno-naukowe, organizowane w nawiązaniu do Europejskich Dni Dziedzictwa, pt. „Połączeni dziedzictwem Łukomia”.

Serdecznie zapraszamy!

 

Jachty podczas regat na jeziorze Charzykowskim. Na pierwszym planie widoczna przystań – 1928 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Komisja sędziowska na przystani nad Jeziorem Charzykowskim – 1927 r. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe