przejdź do wersji normalnej (graficznej)

Menu


Zapraszamy na szlak rowerowy im. Anny Łajming

Wiosną tego roku pracownicy Zaborskiego Parku Krajobrazowego odnowili oznakowanie szlaku rowerowego im. Anny Łajming. Zmieniono nieznacznie przebieg szlaku, który wydłużono o dodatkowe 10 km. Teraz szlak liczy 52 km i zaczyna się na przystanku Kaszubskiej Marszruty w Wielkich Chełmach. Prowadzi przez Warszyn, Kaszubę, Sominy, Przymuszewo, Wysoką Zaborską oraz Leśno do Brus. Na trasie można zwiedzić cmentarzysko wielokulturowe z kręgami kamiennymi i kurhanami w Leśnie. Trasę polecamy na całodzienne wycieczki rowerowe. Szlak prowadzi po mało uczęszczanych drogach szutrowych i asfaltowych.

Patronką szlaku jest Anna Łajming, kaszubska pisarka urodzona w Przymuszewie koło Brus. Jako młoda dziewczyna była sekretarką Stanisława Sikorskiego z Wielkich Chełmów, pierwszego starosty chojnickiego w odradzającej się Rzeczpospolitej. Została nagrodzona w 1974 r. Medalem Stolema przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Szlak prowadzi przez zaborskie wsie i przysiółki z czasów jej dzieciństwa i młodości, które opisuje w swoich opowiadaniach.

Przed wyprawą szlakiem rowerowym Anny Łajming warto przeczytać przewodnik wydany przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe z Brus. Przypominamy, że to Zaborskie Towarzystwo Naukowe było inicjatorem utworzenia szlaku w 2004 roku!

Tutaj można pobrać przewodnik.

Tutaj można pobrać ślad szlaku w formacie gpx.

Uwaga! Dla wszystkich, którzy udostępnią tą informację mamy najnowszy folder "Poznaj i chroń Zaborski Park Krajobrazowy", którego wersję drukowaną można otrzymać bezpłatnie w siedzibie ZPK w Charzykowach. Tym, którzy wybiorą się na szlak i dadzą temu wyraz na Facebooku, dorzucamy najnowszą mapę w skali 1:50 000.

Zapraszamy!


Copyright © , ul. Turystyczna 10, 89-606 Charzykowy