Relacja ze Spaceru Mokradłowego

Data: 11-02-2025

„Bagna dla naszej wspólnej przyszłości”. To hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Mokradeł towarzyszyło uczestnikom niedzielnego spaceru po Zaborskim Parku Krajobrazowym.

Swoją wędrówkę zaczęliśmy na granicy Parku przy jeziorze Bardze Duże skąd poprzez wzniesienia wydmowe udaliśmy się na skraj torfowiska przejściowego. Grupy kobierzec torfowców dał okazję do rozmowy o olbrzymich zdolnościach retencjonowania wody przez żywe torfowiska. Pora roku nie powstrzymała nas przed botanicznymi odkryciami. Na torfowisku zobaczyć można było licznie występujące bagno zwyczajne, modrzewnicę pospolitą, żurawinę błotną i wypuszczającą pąki kwiatowe wełniankę wąskolistną.

Kolejnym punktem naszego spaceru było przejście przez zdegradowane torfowisko, na którym wyraźnie widać było obniżenie poziomu gruntu, na skutek jego odwodnienia przez rów odprowadzjący wodę. Takie osuszone bagno emituje ogromne ilości dwutlenku węgla. Zmienia się także jego skład gatunkowy - ustępują cenne gatunki mokradłowe, na rzecz gatunków nitrofilnych, m.in. pokrzywy.

Nasza trasa wiodła nas także obok niedawno wybudowanej zastawki piętrzącej wodę na odwodnionym torfowisku. Retencja wody w krajobrazie to działanie wynikające z planu ochrony parku i jednocześnie jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej ochrony przyrody.

Spacer brzegiem Jeziora Charzykowskiego i fragmentem doliny Czerwonej Strugi obfitował w spotkania z mokradłami także w charakterze olsów i podmokłych łąk, a dobiegające z bagien głosy żurawi, kwitnące leszczyny i puchate pąki wierzb, sprawiły że mimo chłodu, odczuliśmy pierwsze zwiastuny wiosny.

Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za obecność, przyjazną atmosferę i życzliwość dla mokradeł.

 

Za zdjęciu grupa około 40 osób idących skrajem lasu.
Na zdjęciu grupa ludzi idąca leśną drogą.
Na zdjęciu szary, pokryty włoskami pąk kwiatowy wełnianki wąskolistnej
Na zdjęciu prowadzący zajęcia trzymający w ręku rurkę do pobierania profilu glebowego.
Na zdjęciu uczestnicy spotkania stojący na brzegu torfowiska.
Uczestnicy spaceru mokradłowego.
Na zdjęciu na pierwszym planie drewniana zastawka blokująca odpływ wody z rowu, w tle uczestnicy spaceru.
Uczestnicy spaceru mokradłowego.