W lipcu i sierpniu na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzono kontrolę schronów rozrodczych dla nietoperzy. Głównym celem wykonywanych prac było sprawdzenie zasiedlenia schronów typu Protheria, wywieszonych w 2009 roku w ramach zadania finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
W czasie inwentaryzacji, którą kierował dr Krzysztof Kasprzyk z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, studenci UMK i pracownicy Parku sprawdzili ponad 200 schronów, w których odnotowano 191 osobników. Najliczniej występował karlik większy, którego stwierdzono w 42 schronach. Oprócz niego wykazano również obecność karlika malutkiego, nocka Natterera, nocka dużego i borowca wielkiego.
Prezentowana mapa przedstawia zasiedlenie schronów typu Protheria wywieszonych w skupiskach z 2009 roku. Na wykresach umieszczono sumę nietoperzy występujących w poszczególnych skupiskach z rozbiciem na gatunki. Czarne cyfry oznaczają numer skupienia, gdzie w każdym występuje po 12 różnej wielkości schronień.