Już najwyższa pora, by wykonać i wystawić w ogrodzie schrony dla dzikich pszczół. Stworzenie miejsc do zakładania gniazd tym pożytecznym zapylaczom jest bardzo łatwe i każdy może wykonać je domowym sposobem.
Pszczoły to jedne z głównych zapylaczy roślin ogrodowych. Ponieważ nie każdy z nas może sobie pozwolić na ule z pszczołą miodną, schrony dla dzikich pszczół są doskonałym sposobem na zwiększenie plonów owoców.
Pszczołą chętnie zamieszkującą wykonane przez człowieka schrony jest murarka ogrodowa, która należy do grupy pszczół samotnic. Oznacza to, że nie tworzy ona grup społecznych, a gniazdo zakłada pojedynczo. Jej nazwa pochodzi od sposobu budowania gniazda, które zakłada w pustych łodygach suchych roślin (np. trzciny). Murarki zakładają gniazda liniowo, to znaczy w pustej łodydze samica magazynuje pyłek, składa jedno jajo i zamurowuje komórkę glinianą przegrodą, a następnie zakłada kolejną. Na wiosnę następnego roku przepoczwarzone pszczoły wydostają się z gniazda. Murarka ogrodowa jest pszczołą bardzo pracowitą, nawet kilkakrotnie bardziej skuteczną niż pszczoła miodna i zapyla więcej gatunków roślin, m.in. wszystkie gatunki drzew owocowych, porzeczki, maliny, truskawki, jeżyny i rzepak. Cała lista roślin pokarmowych murarki wynosi ok. 150 gatunków! Murarka jest pszczołą nieagresywną, nie żądli i nie broni swojego gniazda, dlatego jest bezpiecznym mieszkańcem ogrodu.
Wykonanie schronu dla dzikich pszczół nie nastręcza wiele trudności. Wystarczy naciąć 20 centymetrowe odcinki łodyg roślin pustych w środku. Najlepiej nadaje się do tego trzcina pospolita, ale również popularne w ogrodach trawy ozdobne, np. miksanty. Ważne, by otwory w łodygach miały minimum 5mm średnicy. Kawałki łodyg układamy ciasno w obciętej z obu stron plastikowej butelce po wodzie. By plastik nie szpecił naszego ogrodu, butelkę z zewnątrz można obłożyć mchem, korą lub trzciną. Wykonany schron wystawiamy w słonecznym i suchym miejscu (na przykład pod okapem domu lub altany). Już po kilku dniach owady odnajdą schron i zaczną znosić do niego pyłek.
Inne typy schronów oraz projekty ich wykonania dostępne są również w naszym poradniku „Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom”.