Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: zpk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną.

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Zaborski Park Krajobrazowy
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Bergelau (dzisiejsze Czarnoszyce) to niewielka wieś w gminie Człuchów położona blisko Polnicy. W czasie zaborów należała do Kreis Schlochau (niem. powiat człuchowski) w prowincji Prusy Zachodnie. Przed 1772 r. wieś nosiła nazwę Czarnice, która pochodziła od nazwiska rodziny Czarnickich. Około roku 1700 młynarzem był tutaj Johan Remus, który z czasem powiększył swój majątek o tartak i tawernę. Wszystkie zostały sprzedane w 1720 r. Andreasowi Rogosznickiemu. Młyn znajdował się w pobliskim Alt Rognitz (Rogoźnica), która uważana była za część Czarnic. W 1700 roku była to mała, polska wioska z pięcioma bardzo biednymi rodzinami (łącznie 50 osób). Siedemdziesiąt lat później Bergelau znalazło się w Prusach (Niemcy), a większość Polaków wyjechała do centralnej Polski, natomiast ziemię otrzymali niemieccy rolnicy.

W wyniku ustaleń traktatu wersalskiego z 1919 r. powiat człuchowski przyznano Niemcom. W 20-leciu międzywojennym osada, w miejscu której znajdujesz się w tej chwili, położona była na terytorium Niemiec. Zlokalizowana była dosłownie kilka metrów od przebiegającej w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Należała do wsi Bergelau (Czarnoszyce). Jeszcze przed II wojną światową w tej wsi mieszkało 300 osób – były to głównie niemieckie rodziny, jakie zostały tu osiedlone między 1920, a 1924 rokiem w związku z utworzeniem państwa polskiego.

 

Źródło mapy:

Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919-1939

P34 S25 A (3425 A) RYCHNOWY 1937