Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zaborski Park Krajobrazowy

  • Dom dla porobnic
    Dom dla porobnic
  • 30 lat Zaborskiego Parku Krajobrazowego
    30 lat Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Zaborski Park Krajobrazowy

CHARZYKOWY
Zaborski Park Krajobrazowy
Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie
Mapa interaktywna
WFOSiGW

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu "Piękna Wieś Pomorska".

Zaborski Park Krajobrazowy od kilku lat przyznaje w tym konkursie nagrodę dodatkową (bon na zakup sprzętu ogrodniczego lub sadzonek roślin) dla ogrodów tradycyjnych, przyjaznych przyrodzie. W kategorii tej promujemy ogrody pełne drzew, krzewów i kwiatów, w których dobrze czują się zwierzęta. Zwracamy uwagę na różnorodność nasadzeń, stare odmiany roślin i tradycyjne zagospodarowanie ogrodu. Wiemy, że na naszym terenie pozostały jeszcze takie ogrody. Ich gospodarze jednak niechętnie się nimi chwalą, być może uważając je za staromodne.

Dziś ogrody wiejskie tracą na wartości i prawie wszędzie w Polsce wyglądają tak samo, dążąc w swym zagospodarowaniu do miejskich wzorców. A przecież wiejskie ogrody, pełne barw i zapachów, kształtują niepowtarzalny kaszubski krajobraz. Nie dajmy im zginąć! Dlatego gorąco zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie i promocji tradycyjnego piękna wiejskich ogrodów.

Aby wziąć udział w konkursie należy do 29 marca zgłosić swoją zagrodę wypełniając kartę zgłoszeniową zamieszczoną na stronie Urzędu Gminy w Chojnicach oraz stronie Urzędu Miejskiego w Brusach.

Kryteria oceny w kategorii "Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom"