przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Zaborski Park Krajobrazowy


Menu


Nagroda w konkursie "Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!"

Uczniowie z Gimnazjum w Sławęcinie spędzili trzy dni w Błękitnej Szkole we Władysławowie. Wyjazd był nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie organizowanym przez Zaborski Park Krajobrazowy pt. „Obce gatunki inwazyjne? Nie, dziękuję!”.

Nagroda była nie tylko wyjazdem nad morze, ale przede wszystkim wielką przyrodniczą przygodą. Uczniowie uczestniczyli bowiem w licznych zajęciach. W czasie zajęć „Obcowanie z przyrodą”  uczestnicy poznali wiele praktycznych wskazówek z zakresu sztuki przetrwania. Uczniowie rozpoznawali dziko występujące rośliny jadalne, zobaczyli jak zrobić sznurek z pokrzywy i rozpalić ogień za pomocą krzemienia i krzesiwa.

Na kolejnych zajęciach uczestnicy wyjazdu poznawali świat entomologii, mieli też szansę dotknąć karaczana madagarskiego, straszyka peruwiańskiego oraz ślimaka afrykańskiego.

Trzecia zajęcia poświęcone były geologii. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę  o skałach i zlodowaceniach oraz poznali historie powstawania Bałtyku. W czasie spaceru nad morzem rozpoznawali skały, typy brzegów i badali profile glebowe widoczne na klifach.

Wyjazd wzbogacony był również zajęciami w Stacji Morskiej w Helu, w czasie których młodzież miała możliwość poznania biologii foki szarej – bardzo rzadkiej mieszkanki polskiego wybrzeża. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób Stacja Morska chroni foki i jak pomaga im zwiększyć liczebność w Bałtyku. W czasie zajęć uczestnicy wyjazdu poznali również faunę zamieszkującą strefę przybrzeżną Bałtyku. Uczniowie poznali wówczas m.in. rodzimą krewetkę bałtycką, stornię oraz kilka gatunków mięczaków morskich. W czasie zajęć wzbogacili również swoją wiedzę o znajomość obcych gatunków w Zatoce, poznali m.in. babkę byczą i krewetkę atlantycką.

Bardzo dziękujemy pracownikom Błękitnej Szkoły we Władysławowie za niezwykle atrakcyjne i pouczające zajęcia, miłą atmosferę i doskonałą organizację.

Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Copyright © Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, oddział: Zaborski Park Krajobrazowy, ul. Turystyczna 10, 89-606 Charzykowy